Mesterházy Attila, az MSZP országgyűlési képviselője szerint bár a Velencei Bizottság csak véleményezhet, de van jelentősége a bírálatnak, mivel ez az Európai Tanács emberi jogok védelmére, képviseletére felruházott nemzetközi szervezete. A szocialista politikus ezért azt mondta az ATV Start műsorában, hogy érdemes a testületre figyelni.
A politikus ezzel arra reagált, hogy a Velencei Bizottság bírálta a tavaly év végi magyar alkotmánymódosítást, amiben a család meghatározása is szerepelt, illetve érintette a szexuális orientációt. A bizottság szerint a december 23-án életbe lépett módosítás diszkriminációhoz vezethet, és felül kell vizsgálni a tényleges konzultáció nélkül elfogadott törvényt.
Az Európai Parlament javaslatáról pedig csütörtökön szavaznak, miszerint Magyarországtól meg kéne vonni addig az EU-s pénzeket, amíg jogsértés történik. Mesterházy Attila úgy látja, hogy minden elképzelhető, hiszen a bizottság nagyon elszántnak tűnik, de ez egy hosszú és komplikált folyamat. Hozzátette, hogy ez a lépés a kormány, és nem az ország ellen szól.
A nemzeti konzultációról elmondta, hogy az csak egy szokásos „politikai pr”, és a pedofilellenes törvénycsomag homofób elemei is tiszta provokáció. Úgy véli, kellett egy ellenségkép, ami az alaptörvény módosításánál kezdődött.
Véleménye szerint a parlamenti szavazás az ellenzéken belül is rámutatott arra, hogy a baloldali pártok máshogy értékelték a törvényt, mint a jobboldaliak, de véleménye szerint tartalmilag ugyanazt mondja a Jobbik, a törvény homofób részeivel nem értenek egyet. Úgy fogalmazott, hogy a Jobbik egy másik utat választott egy hasonló vélemény kifejezésére.