;

Mazsihisz;Köves Slomó;Heisler András;

A tóratekercs kísérete a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga avatásakor

- Nem akart „durva precedenst” a kormány

Bár a jeruzsálemi vallási bíróság felkérte a magyar kabinetet, hogy a zsidó felekezetek esetében függessze fel az úgynevezett örökjáradék kifizetését, ez nem történt meg.

Pontosan megérkezett a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) számlájára a jogtalanul elvett ingatlanok után fizetendő örökjáradék esedékes összege. A magyar kormány tehát, nagyon helyesen, nem tett eleget a jeruzsálemi vallási bíróság döntésének – jelentette ki lapunknak nyilatkozva Heisler András, a Mazsihisz elnöke.

A Népszava többször is foglalkozott a zsidó felekezetek közötti pénzügyi vitával. A Köves Slomó rabbi vezetésével működő Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH), valamint a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) nagyobb részesedést szeretne – értelemszerűen a Mazsihisz rovására – a jelenleg évi mintegy 1,8 milliárd forintos járadékból. A MAOIH és az EMIH az állami forrás újraosztása ügyében a jeruzsálemi vallási bírósághoz fordult.

A Mazsihisz közölte, hogy nem fogadja el joghatóságnak a jeruzsálemi bíróságot, ezért el se megy a tárgyalásra. Heisler András szóvá tette, hogy Köves Slomóék nem kizárólag a Mazsihiszt, hanem a magyar államot is beperelték Jeruzsálemben. „Durva lenne, ha precedenst teremtenénk rá, hogy egy másik országban lévő vallási bíróság felülírjon magyar kormánydöntéseket” – mondta április végén a Mazsihisz elnöke lapunknak adott interjújában.

A Jeruzsálemi Főrabbinátus Bíróságának Polgári Tagozata júniusban hozott döntést. Elmarasztalta a Mazsihiszt, amiért az távol maradt a tárgyalástól, ugyanakkor – az EMIH és a MAOIH elvárásának eleget téve – felkérte a magyar kormányt, hogy a zsidó felekezetek esetében függessze fel az örökjáradék kifizetését. A vallási bíróság határozata értelmében meg kell vizsgálni, érvényesülnek-e az igazságos elosztás szempontjai, amennyiben nem, a már kialakult aránytalanságokat orvosolandó helyes pozitív megkülönböztetést alkalmazni, hogy a „múltbéli hibás elosztás kompenzálva legyen minden érintett irányába”.

Heisler András szerint nem volt szükség arra, hogy a jeruzsálemi döntés után a Mazsihisz külön megbeszéléseket folytasson a kormánnyal. „Döntésünk helyességét mára megerősítette, hogy az örökjáradék esedékes részletét napra pontosan, a megszokott rendben folyósították” – állapította meg. A kormány ezzel szerinte kinyilvánította: ugyanúgy nem fogadja el joghatóságnak a jeruzsálemi vallási bíróságot, ahogyan a Mazsihisz sem.

El kell oszlatni egy félreértést – folytatta Heisler. Az örökjáradék ügyében nem az összes zsidó felekezet, hanem csak a Mazsihisz és a kormány között van szerződéses jogviszony. A Mazsihisz aztán egy úgynevezett engedményezési megállapodás révén járult hozzá ahhoz, hogy a támogatás bizonyos részét átengedi az EMIH és a MAOIH számára.

Miközben a vitának még ez a része sincs lezárva, elképzelhető, hogy gyarapodni fog az örökjáradékból részesülő zsidó közösségek száma, méghozzá a Bét Orim és a Szim Salom progresszív zsidó felekezettel. Heisler András kezdeményezésére – ahogyan az eseményről kiadott múlt pénteki közlemény fogalmaz: „régi adósságot törlesztendő” – asztalhoz ültek a zsidó felekezetek vezetői. A találkozón mind az öt, cikkünkben említett szervezet képviseltette magát.

Igaz, a maga nemében egyedülálló találkozó puszta tényén kívül érdemi fejleményről egyelőre nem lehet beszámolni. A közleményt idézve: „az örökjáradék igazságos elosztásával kapcsolatban a megjelentek nézetei erősen eltérőek, e kérdésben egyelőre konszenzust nem tudtak kialakítani.” Megemlítendő viszont – jegyezte meg Heisler –, az EMIH és a MAOIH sem zárkózott attól, hogy a progresszív közösségek is részesüljenek a járadékból. 

Elegendő elégtételt kapott a Mazsihisz elnökeZajlott közben egy másik zsidó vallási bírósági eljárás is. Ezúttal Heisler András fordult egy magyarországi rabbinikus testülethez, amiért Köves Slomó több alkalommal rá nézve sértő megjegyzéseket tett, „ateistának” vagy „Isten létezésében bizonytalan textilvállalkozónak” nevezte őt. Ettől a tárgyalástól Köves Slomó maradt távol. A Frölich Róbert országos főrabbi vezette vallási bíróság kimondta, hogy a Heisler Andrásra tett „tényállítás téves”, egyúttal felhívta Köves Slomó figyelmét a talmudi alapelv betartására. „Az ateizmusra vonatkozó állítást megalapozatlannak minősítettük, de abban az ügyben, hogy Köves Slomó kijelentése mekkora kárt okozott a Mazsihisz számára – Heisler András ennek megállapítását kérte –, nem tudtunk dönteni. Hozzájárultunk viszont ahhoz, hogy a Mazsihisz elnöke világi bírósághoz forduljon” – nyilatkozta Frölich Róbert a közelmúltban a Népszavának. Megkérdeztük Heisler Andrást, feljelenti-e világi bíróságon Köves Slomót. Kiderült, nem kíván élni a lehetőséggel. A Mazsihisz elnöke elmondta: elegendő elégtétel számára, hogy a vallási bíróság neki adott igazat. Az ügyet a maga részéről lezárta, inkább „érdemi dolgokkal” szeretne foglalkozni.

Brüsszel elégedetlen a helyreállítási tervvel és a kormány módosító javaslataira vár, emiatt csúszhat a 2500 milliárd forintos program elfogadása.