fotók;

- Emberi léptékben: tér és idő a képzeletnek

Hazánk legjelentősebb, több mint háromszáz tagot számláló fotográfiai szervezete régóta meglévő hiányt pótol a saját kiállítóhellyel, amelynek első tárlata Szinopszis címmel nyílt meg.

A generációk és műfajok közti párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSz) által, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesülettel (FKSE) való partneri kapcsolat keretén belül létrehozott szakmai műhely, a Foton Galéria. Hazánk legjelentősebb, több mint háromszáz tagot számláló fotográfiai szervezete régóta meglévő hiányt pótol a saját kiállítóhellyel, amelynek első tárlata Szinopszis címmel nyílt meg. A szövetség 1977-ben alapította a fiatal magyar fotográfusok legfontosabb szakmai szervezetét, a Fiatalok Fotóművészeti Stúdióját (FFS), s a közös galériában felváltva szeretnék bemutatni a pályájuk elején járó és a már jelentős életművel rendelkező fotóművészek munkáit, s egyaránt bemutatkoznak majd a galéria falain a fotográfus szakma különböző területein dolgozó alkotók és a fénykép médiumát használó képzőművészek. Az alapítók szándéka szerint az ingyenesen látogatható galéria egyszerre lesz szellemi műhely és közösségi kulturális színtér: az egyéni és csoportos kiállításokat programok kísérik, és terveznek műhelymunkákat, szakmai előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket is.

Az első tárlatra ezúttal a fiatalokat összefogó szervezet első évtizedéből válogattak alkotásokat, amelyek készítői mára már a szövetség többszörösen kitüntetett művészei. Láthatjuk Apáti-Tóth Sándor, Balla András, Bánkuti András, Benkő Imre, Fejér Gábor, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kanyó Ferenc, Kerekes Gábor, Stalter György, Szerencsés János, Tasnádi László, Tímár Péter, Tóth György, Urbán Tamás, Vécsy Attila és Vékás Magdolna felvételeit. A zömmel fekete-fehér képek között találhatunk izgalmas fotográfiai kísérleteket és technikákat, szuggesztív portrékat és dokumentációkat, láthatjuk egyes alkotók korai törekvéseit, míg másoknál napjainkban is változatlan látószögre bukkanhatunk. A képek mellett bővebb magyarázatok ugyan nem szerepelnek, a galéria igencsak emberi léptékű: lehetővé teszi, hogy megálljunk egy-egy kép előtt, és történeteket szőjünk az élénk vagy rezignált arcvonások, a dinamikus mozdulatok, s a rendhagyó megoldások köré, vagy egyszerűen csak centiről centire értelmezzük, amit látunk, és akár tovább induljunk az alkotói életművek felé. A galéria nyitánya nem elhanyagolható, figyelemre méltó jövőt ígér.

Infó:

Szinopszis, Foton Galéria

Nyitva: július 24-ig

Kurátorok: Baki Péter, Balogh Viktória.

Az Uránia mozi története csodálatos lexikonszerű tanulmánykötetben látott napvilágot.