A házelnöki döntés Gyurcsány Ferenc büntetését azzal indokolta: a DK elnök-frakcióvezetője az Országgyűlés június 14-i ülésnapján napirend előtti felszólalására reagáló Dömötör Csaba parlamenti államtitkár hozzászólását folyamatos bekiabálásokkal kísérte, és ezekkel többször felszólítás ellenére sem hagyott fel.
- írta szerdán kelt döntésében Kövér László.
A házelnök szerint Gyurcsány Ferenc magatartása kirívó mértékben zavaró volt, és a képviselő közbeszólása egyúttal az ülésvezetés kifogásolását is megvalósította. Ezért az Országgyűlés elnöke Gyurcsány Ferenc fizetésének a képviselő egyhavi tiszteletdíja összegével megegyező mértékű, azaz 2 421 600 forinttal történő csökkentését rendelte el.
Kövér László a Párbeszéd frakcióvezetőjének esetében azért rendelt el tiszteletdíj-csökkentést, mert Szabó Tímea az Országgyűlés június 15-i ülésnapján a napirend előtti felszólalására reagáló Dömötör Csaba parlamenti államtitkár hozzászólása közben felment a szónoki emelvényre és annak külső oldalára, az ülésterem felé kiterítve egy molinót helyezett el. Ezen vörös körben a "FIDESZ" felirat, fölötte a Kínai Népköztársaság zászlajában található csillagok szerepeltek.
A képviselő az ülést vezető elnök felszólítása ellenére sem távolította el a molinót, annak kifüggesztését követően visszatért üléshelyére, így az ülést vezető elnök a fegyelmi eljárás megindítását helyezte kilátásba - írta döntésében Kövér László.
Azt is a hozzátette: az eset miatt az államtitkár felszólalását félbe kellett szakítani, majd miután ismét szót kapott, hozzászólását a képviselő folyamatos bekiabálása kísérte, az ülést vezető elnök ismételt figyelmeztetése ellenére.
A házelnök ezért Szabó Tímea esetében elrendelte a képviselő fizetésének négyhavi tiszteletdíjnak megfelelő összeggel, 9 686 400 forinttal történő csökkentését.
Egyre vastagabban fog Kövér ceruzája
Ahogyan arról korábban írtunk, Kövér László csak ebben az évben több pénzbüntetést szabhat ki parlamenti képviselőkre, mint a ciklusban eddig összesen. 2021 május végéig ugyanis már 19,8 millió forintnál tartott a számláló, ami csaknem a harmada a 2018 óta eddig kirótt 64,2 milliónak.
Ma már ugyanis egy rossz szóért is sok milliót fizethet a „tettes”. Jakab Pétert azért büntette 9,6 millió forintra az ülést elnöklő Kövér László, mert „fideszes ficsúrokról” beszélt, míg márciusban Vadai Ágnes „folyamatos közbekiabálásért” 2 milliót fizethetett. Idén rajtuk kívül eddig Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője kapott egy 8,2 milliós büntetést, mert Varga Mihály szerint elállta az útját az ülésteremben és a telefonjával videót készített róla.