lakhatás;Airbnb;albérlet;ingatlanárak;

- Emelkedő árakkal és hatalmas kínálattal várja az egyetemistákat az albérletpiac

A fővárosban 6 ezerre csökkent az airbnb-s lakások száma az ingatlan.com és a Központi Statisztikai Hivatal közös felmérése szerint.

Különleges helyzetben vannak az egyetemisták és a kiadó lakások iránt érdeklődők, miután kezd magára találni az albérletpiac. A bérleti díjak növekedést mutatnak havi szinten, de még mindig olcsóbbak, mint egy évvel ezelőtt – derül ki az ingatlan.com és a Központi Statisztikai Hivatal közös felméréséből.

Emellett a kereslet is 5 éves rekordszintre nőtt. 

 – A járványhatás visszahúzódásával a folytatódik az élénkülés az albérletpiacon, amely most kanyarodik rá a nyári főszezonra, amikor a diákok egy része a szeptemberi iskolakezdéshez keres magának lakást – hívták fel a figyelmet az elemzők.

Havi összevetésben a májust is áremelkedéssel zárta az országos albérletpiac. Egy hónap alatt 1 százalékkal nőttek az országos átlagos bérleti díjak, ami lassulást jelent áprilishoz képest, amikor 1,3 százalékos drágulást ment végbe az egy hónappal korábbihoz képest. Budapesten szintén mérséklődött a drágulás üteme, májusban – áprilissal összevetve – 1,1 százalékkal voltak magasabbak az átlagos bérleti díjak, az egy hónappal korábbi 1,3 százalékos többlettel szemben.

– Éves összevetésben még mindig a negatív tartományban van a lakbérindex országosan 2 százalékkal, ami leginkább a fővárosban tapasztalt bérletidíj-csökkenésnek köszönhető. Tavaly június végi 150 ezres budapesti átlagos lakbérszinthez képest most 140 ezer forintos az átlagos albérletár a fővárosban, ami 9 százalékkal alacsonyabb mint egy évvel ezelőtt– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Az ingatlan.com adatai szerint január és június közepe között a kiadó lakások iránti érdeklődések alapján ötéves rekord született: 2016 óta nem volt a mostani hasonló kereslet. Közben a kínálat is csúcsközelben van.

– Békeidőben, vagyis koronavírus-járvány mentes időszakban, sosem volt még ilyen széles a kínálat júniusban. Igaz, tavaly a mostaninál több kiadó lakásból lehetett válogatni, de akkor a járványhatás torzította az összképet. Egyrészt rengeteg, korábban turistáknak rövid távra lakás került a piacra, emellett a diákok kereslete is visszafogottabb volt az online, illetve hibrid oktatás miatt – magyarázta Balogh László.

A fővárosi piacon a járvány előtti évekkel ellentétben az airbnb-s ingatlanok kínálatot elszívó ereje még nem érezhető, mert a külföldi turisták még nem tértek vissza.

A fővárosban 6 ezerre csökkent az airbnb-s lakások száma, ami 70 százalékkal marad el a 16 ezres csúcstól, a 10 ezer eltűnt lakás pedig átállt a hosszú távú kiadásra.

Az átlagos budapesti bérleti díj a budapesti kínálati piacon június végén 140 ezer forint volt. A legolcsóbb kerületek közé tartozott a X., a XX., a XXI. és a XXIII., ezeket a városrészeket egyaránt 120 ezer forintos havi bérleti díj jellemezte. A másik véglet a II. és az V. kerület, ahol 180 ezer forint volt az átlagdíj. A Budapesten kívüli piacon az egyetemi városok közül Debrecenben, Győrben és Szegeden egyaránt 110 ezer, Pécsen pedig 100 ezer forintos áron kínálták kiadásra az ingatlanokat.

A kormány tovább sanyargatja a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséget.