Eszenyi Enikő;Vígszínház;Cseke Péter;kecskeméti Katona József Színház;

- Feszültségcsökkentőnek is szánta Cseke Péter Eszenyi Enikő felkérését

A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója a botrányok ellenére „bízik a megbocsátás erejében”.

Egy évvel a vígszínházi botránya után tér vissza rendezőként a színházi világba Eszenyi Enikő, és az őt munkára felkérő Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója, Cseke Péter a Blikknek minderről azt nyilatkozta:

„A felmerült vádak megítélése nem az én feladatom. Enikő az igazgatói pozíciójából távozott, s a múlt évben a szülővárosában dolgozott, egy külföldi felkérésnek is eleget tett, onnan érkezik majd hozzánk Kecskemétre.”

A színházi világban ugyanakkor  hatalmas felháborodást keltett, hogy ő állítja színpadra a Cirkuszhercegnőt. Mint emlékezetes, a Népszava is megírta: Eszenyi Enikő tavaly márciusban visszavonta a Vígszínház vezetésére beadott pályázatát és ahogy fogalmazott befejezte munkáját a teátrumban, gyakorlatilag lemondott.

Eszenyi Enikő ügyében akkor Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezett vizsgálatot, miután a társulat több egykori és jelenlegi tagja is bírálta a vezetési módszereit. A vádak között elhangzott az is, hogy a verbális erőszak, a nyilvános megalázás és a „felülrendezés” régóta a Vígszínház vezetői kultúrájának részét képezi.  

 

Cseke Péter most úgy vélekedett:

„Eszenyi Enikő alkotói kvalitásai megkérdőjelezhetetlenek, nemcsak a magyar színházi életnek lenne nagy vesztesége az ő művészi elnémítása, hanem közéletünk erkölcsi kudarca is lenne, ha nem hinnénk abban, hogy az ember változni és változtatni képes. Bízunk benne, hogy ha egy harmonikus próbafolyamaton lesz túl a társulat, és januárban kiváló bemutatója lesz a Cirkuszhercegnőnek, az a magyarországi színházi világgal foglalkozó közéletnek is jót tesz majd. Talán csökkenthetjük az előítéletek gerjesztette, sokszor felesleges feszültséget.”
Eszenyi Enikő a budapesti városházán

A színházigazgató azt is elmondta, a teátrumnak több éve van etikai kódexe, s egy etikai bizottságot is felállítottak, ám annak összehívására még nem volt szükség.

„Mi a kecskeméti színházban a fizikális, verbális és hatalmi abúzus minden formáját mélységesen elítéljük, azt a falaink között nem tűrjük. (...) Keresztény emberként bízom a megbocsátás erejében, ugyanúgy, ahogy a bűnbánatban is”– fogalmazott Cseke Péter.

Különleges képzőművészeti kiállítás nyílt a Magyar Mezőgazdasági Múzeum alapításának 125. évfordulója alkalmából.