Újra bárki lehívhatja Ausztriában az iszlám térképet: 623 olyan intézményt jelöl meg az országban, amely az iszlám vallást szolgálja. Mecseteket, imaházakat, vallási egyesületeket. Az atlasz május végén került először a nyilvánosság elé, azzal a céllal, hogy pontosan látható legyen, melyik szervezet foglalkozik a muzulmán vallással, teremt imádkozási lehetőséget, s melyik szolgálja a békés vallásgyakorlással is szembemenő politikai iszlámot. Amely hivatalos osztrák megítélés szerint
a terrorizmus előszobája, lelki kiképző terepe.
A térkép, amelyet az integrációs minisztérium irányításával készített el egy tavaly alakult, a politikai iszlám jelenségét vizsgáló, 500 ezer euróval megtámogatott dokumentációs központ, nem teljesen új, a bécsi egyetemhez tartozó iszlám intézet egy szerényebb változatát már 2012-ben elkészítette. Akkor 400 intézményt helyeztek el Ausztria térképén, tudományos segédeszközként használták, főként az iszlám vallás terjedését vizsgáló szakemberek számára. Az új változat sokkal több információt tartalmaz, nem csak új vallási szervezeteket mutat be, de leírja pontos címüket, telefonszámukat, az intézményi vezetők nevét, elérhetőségét.
Nem olyan rég egy magányosnak kikiáltott, de harcostársakkal támogatott albán származású, de már Ausztriában született fiatalember lövöldözött Bécs belvárosában, négy ártatlan ember halálát, sokak sérülését okozva. A lakosság ma nem mondható vallásilag türelmesnek, a politikai iszlám hívei pedig hangosabbak, mint valaha. A térkép ezért heves indulatokat váltott ki, a szélsőséges identitárius mozgalom hívei Bécsben és más osztrák nagyvárosokban figyelmeztető táblákat helyeztek el a feltüntetett muzulmán létesítmények közelében, „Vigyázat, iszlám intézmény működik a közelben!” – felirattal. A heccelő feliratokat a rendőrség leszedte, sokhelyütt azonban újra megjelentek táblák, sőt Grazban egy mecsetet is megrongáltak ismeretlenek. Technikai okokra hivatkozva ekkor eltűnt az internetről a térkép, amely azonban most újra megjelent, méghozzá változtatás nélkül, tehát nevekkel, adott esetben magáncímekkel. Mustrálhatja mindenki, a szervezők az egy időben tervezett szűrésről is lemondtak.
A bécsi egyetem megtiltotta, hogy logója az atlaszon szerepeljen, az osztrák katolikus egyház vezetője, Christoph Schönborn bíboros pedig sürgette, inkább olyan tudományos igényű térkép készüljön, amelyen az Ausztriában gyakorolt, elismert összes vallást ábrázolja, az iszláméhoz hasonló részletességgel. (Az iszlámot 1912. óta hivatalos vallásnak ismerik el Ausztriában.)
Hétfőn szülési szabadságra távozott az osztrák koalíciós kormány néppárti integrációs miniszter Susanne Raab, akit a következő hónapokban a keménykezűnek mondott Európa-ügyi miniszter, Karoline Edstadler helyettesít. Raabot, bár sok támadás érte, saját „szellemi gyermekének” nevezte az iszlám atlaszt. Szerinte hasznosabb a transzparencia, az előítéletek helyett a tisztánlátás az aktuális helyzetre vonatkozóan. Egyik sajtóértekezletén elmondta, a dokumentációs központ eredetileg az Ausztriában erősödő antiszemitizmus, a terjedő rasszizmus jelenségével is akart foglalkozni, de a hatalmas témakör meghaladta a kilencfős intézet kapacitását. A térkép viszont extra adatokkal is szolgál, 2019-es adatok szerint az országban 700 ezer ember követi az iszlám vallást, a közel kilencmilliós lakosságon belül 5,16 millió ember vallja magát katolikusnak. A muzulmánok között a legnagyobb a törökök aránya, utánuk a Bosznia-Hercegovinából érkezettek vannak a legtöbben.
Az iszlám vallás hivatalos ausztriai képviselője, az IGGÖ szerint a provokatív térképet, amelyen a számos feltüntetett intézménynek csak a töredéke gyanúsítható radikalizmussal, el kellene felejteni, el kellene tüntetni a webről. A szakkönyvekben megtalálhatók az intézményi felsorolások, egyébre pedig nincsen szükség.