;

drágulás;beton;építőanyag;

Képünk illusztráció

- Faanyag 72, beton 12, hőszigetelés 47 százalék - így szállt el az építőanyagok ára

És persze még nincs vége, ez az év a drágulásról szól.

Előre nem látott áremelkedések voltak tapasztalhatók az építési piacon január és május között, és ez különösen nehéz helyzetbe hozza azokat a kivitelezőket, akik a korábbi évben szerződtek és csak a szokásos árváltozással terveztek, konstatálja szomorúan az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

Az árak elszállásról és arról, hogy emiatt a megrendelőknek mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk (álljon bármi is a szerződésükben), a Népszava kimerítő elemzést közölt

A lakáspiacon elsődlegesen a lakossági megrendelők (akik közvetlenül a kivitelezőkkel vannak szerződéses kapcsolatban) az ÉVOSZ szerint azt gondolják, hogy a négyzetméterárak emelkedéséért a kivitelező a felelős. A piaci árváltozások enné sokkal összetettebbek, ráadásul a V4 országokban, az EU-ban, illetve az egész világon hasonló gondokkal küszködik az építési ágazat.

Hogy egyértelmű legyen, mi drágult és milyen mértékben, az ÉVOSZ 400 építési vállalkozás megkérdezésével térképezte fel a helyzetet. Íme a számok:

A megkérdezettek mintájában mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozások egyaránt szerepeltek, országos lefedettséggel. Budapesten és térségében inkább a személyi jellegű kiadások és az igénybe vett szolgáltatások ára növekedett jelentősen, míg a beépítésre kerülő építőanyagok nagyobb árnövekedése inkább a vidéki térségekben tapasztalható.

A megkérdezett vállalkozások az év hátralévő részében további árnövekedésre számítanak. Intő jel, hogy Németországban és Ausztriában alacsonyabb áremelkedések tapasztalhatók, miközben egyes termékeknél építőipari anyaghiány is megjelent.

Pedig korábban saját magával népszerűsítette az üdítőt.