“Az elmúlt négy év nem volt könnyű, a világ és Európa is drámaian megváltozott. De szeretnénk önöket biztosítani, hogy barátok és szövetségesek vagyunk, és érdeklődéssel tekintünk a közös munka elé” - jelentette ki Joe Biden a keddi brüsszeli EU-USA csúcstalálkozó kezdetén, mielőtt tárgyaló asztalhoz ült Charles Michellel, az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnökével, és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. A mintegy kétórás találkozón egy sor döntés született az együttműködés szorosabbra fűzéséről a kereskedelmi kapcsolatok, a klímavédelem és a Covid-19 világjárvány leküzdése terén.
A csúcstalálkozó kétségtelenül legfontosabb hozadéka, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok lezárta az Airbus és a Boeing állami támogatásáról szóló, 17 éve tartó kereskeldelmi vitáját. Ezzel elhárult a veszélye annak, hogy több milliárd dollár, illetve euró értékű vámot vessenek ki egymás termékeire. 2019 októberében az amerikai kormány 7,5 milliárd dollár értékű büntetőintézkedésekkel sújtott európai termékeket, amit az EU tavaly 4 milliárd dolláros ellenlépéssel viszonozott. Megvámolták többek között a francia borokat és sajtokat, az amerikai szeszes italokat és traktorokat. A felek idén márciusban négy hónapra felfüggeszették az intézkedéseket és tárgyalásokat kezdtek a vita lezárásáról.
A kedden nyélbe ütött egyezség értelmében a felek öt éven át tartózkodnak a vitához kapcsolódó vámtarifák alkalmazásától, és felállítanak egy munkacsoportot valamint miniszteri szintű párbeszédet kezdenek az állami szubvenciók korlátozásáról. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte, hogy véget ért a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) történetének leghosszabb vitája. Szerinte ez annak a jele, hogy a transzatlanti partnerség kezd teljes sebességre kapcsolni.
Jó esély van arra is, hogy megállapodással végződik az európai acél- és alumíniumtermékekre 2018-ban “nemzetbiztonsági kockázatok miatt” kivetett amerikai vámok nyomán kialakult konfliktus az óceán két partja között. Egyelőre szakértők tárgyalnak, és néhány hónapon belül megszülethet az egyezség, mondta a csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján von der Leyen. Brüsszel már önmegtartóztatást gyakorolt, amikor úgy döntött, hogy decemberig nem hoz válaszlépéseket a megbeszélések eredményes lezárása érdekében. Mint a bizottsági elnök megjegyezte, jó, hogy az Egyesült Államok már nem tekinti nemzetbiztonsági kockázatnak Európát.