A bolgár tüntetők tavaly nyár óta utcai demonstrációk során követelték a főügyész lemondását, akit a korrupció legfőbb haszonélvezőjének számító bolgár oligarchák védelmezőjének tartanak. Az országot 2009 óta kisebb megszakítással vezető Bojko Boriszovnak ugyan az áprilisi választások után távoznia kellett a hatalomból, miután annak ellenére nem tudott kormányt alakítani, hogy pártja nyerte a legtöbb szavazatot, ám politikai örökségét nem lesz egyszerű felszámolni. Boriszov vezetése alatt Bulgária az Európai Unió legkorruptabb országává vált (Romániával és Magyarországgal karöltve). Az országban pillanatnyilag patthelyzet és ügyvivő kormány van, július 11-én pedig újabb parlamenti választást tartanak. A Boriszov kormányzása idején bebetonozott tisztségviselők eltávolítása egy esetleges ellenzéki győzelem esetén is nehéz diónak ígérkezik, a bolgár lakosság ezért is bízik a tevékenységét júniusban megkezdő Európai Ügyészségben (EPPO) és annak vezetőjében, a romániai Korrupcióellenes Ügyészség élén világhírnevet szerző Laura Codruta Kövesiben. A főügyész nem is okozott csalódást a bolgároknak, csütörtökön előzetes bejelentés nélkül érkezett Szófiába, első külföldi látogatására.
Kövesi többek között arról egyeztet Szófiában, hogy Bulgária még nem jelölte ki azt a tíz ügyészt, akik az EPPO-ban képviselik az országot. Pontosabban megtették a jelöléseket, de az ügyészség kollégiuma által elutasított hat személy helyére nem tettek újabb javaslatot. Az igazságügy reformját sürgető ellenzéki pártok abban bíznak, hogy az EPPO és Kövesi segítségével Bulgáriában is beindul a politikai élet megtisztításának folyamata, ugyanis az EU legkorruptabb országában mindmáig egyetlen magas rangú politikust sem ítéltek el korrupció miatt.
Az EU 27 tagállama közül Magyarország, Lengyelország, Írország, Svédország és Dánia nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez.