beutazás;Egyesült Királyság;COVID-19;

- Borotvaélen táncol a június 21-re tervezett teljes brit nyitás

A Delta vírusvariáns miatt felülkerekedhet a "jobb félni, mint megijedni" elve.

Új lendületet adott az oltási programnak a csodálatos napsütésben telt hosszú hétvége Nagy-Britanniában. A legnagyobb figyelmet az angol rögbi fellegvárában, a Twickenham stadionban hétfőn egyetlen napra berendezett oltóközpont kapta, ahol nyolc észak-nyugati kerület minden 18 éven felüli, eddig be nem oltott jelentkezőjét ellátták. A 15 ezer dózis szétosztását egy hét alatt szervezték meg, miután a körzetben ismét emelkedésnek indult a megbetegedések száma. A legtöbb esetet az Egészségügyi Világszervezet által hétfőn Deltára átkeresztelt indiai vírustörzs okozta. Az imponálóan gyors immunizációnak köszönhetően a lakosság 60 százaléka túl van az első, ebből több mint 38 százalék mindkét oltásán.

A britek egyre izgatottabban várják június 21-ét, a lényegében tavaly március óta életben lévő távolságtartási intézkedések akkorra ígért teljes feloldását. A néhol újra romló mutatók miatt azonban könnyen lehet, hogy a "jobb félni, mint megijedni" szellemében még néhány hetet várni kell majd. George Eustice környezetvédelmi miniszter határozottan közölte, hogy Boris Johnson majd csak legfeljebb egy héttel a határidő előtt, június 14-én hozza nyilvánosságra a döntést. A vesztegzár feloldásának négy kritériuma közül kettő is rossz irányba halad. Ismét megugrott a kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma, illetve új vírustörzs, konkrétan a Delta (B.1.617.2) ad okot az aggodalomra.

Kedden két jól ismert szakértő is arra intett: "könnyen lehet, hogy már meg is kezdődött a brit járvány harmadik hulláma". Különösen ijesztően fogalmazott Adam Finn professzor, kijelentve, hogy a "munka még nincs elvégezve, a Covid-járványt nem sikerült leküzdeni". A Vakcinációs és Immunizációs Bizottság tagja figyelmeztetett rá, hogy még mindig nagyon sokan, különösen a diákok, nem kapták meg az oltást. Amióta az elmúlt napban több fórumon is kifejtette véleményét, a professzor több üzenetet kapott, hogy "fogja be a száját". Ő viszont úgy látja, hogy "mind gazdasági, mind közegészségügyi szempontból rosszabb lenne, ha később újabb hirtelen lezárás válna szükségessé". A másik szakértő, Sir Mark Walport professzor elengedhetetlennek nevezte újabb részletes adatok begyűjtését a megalapozott döntés előtt.

A Munkáspárt árnyék-egészségügyi minisztere  a kormány hozzá nem értését tartja a legnagyobb veszélynek. "Az indiai variáns lézersugár-szerű koncentrációt igényel, ám a miniszterek figyelmét elterelik a belső viszályok" - vélte Jonathan Ashworth. Az ellenzék politikus az 50 éven felüliek második oltásának felgyorsítását sürgette, miután a Pfizer és az AstraZeneca első dózisai csak 33 százalékos védettséget adnak a Delta variáns tünetekkel járó fertőzésével szemben.   

Bonyolult szabályok, drága büntetésekEgy friss közvélemény-kutatás szerint a Covid-19-cel kapcsolatos kockázatok miatt idén csak minden hatodik brit tervez külföldi vakációt. A világ egyik legforgalmasabb repülőterén, Heathrow-n csak most valósult meg  a legveszélyesebb "vörös" zónából érkező utasok külön sávba terelése. A június 1-én érvényes, csütörtökön felülvizsgálatra váró rendelkezések szerint Magyarország, a legtöbb desztinációval együtt a sárga zónába tartozik, ahová a kormány nem ajánl nem elengedhetetlen utazást. Ha erre mégis sor kerül, az Egyesült Királyságba visszautazót csak abban az esetben veszik fel a repülőgépre, ha legfeljebb három napos vírustesztje negatív eredményt mutat. Érkezés után tíz nap karantén következik, a második és nyolcadik napon kötelező, magánúton megrendelt kontrollal. Két napot lehet nyerni egy harmadik, az ötödik napra eső teszttel, de súlyosbító tényező, hogy egy-egy mintavétel 120 font körüli összeget emészt fel, kivéve az egyes légitársaságok által kialkudott kedvezményes árat, ami a Ryanair esetében 75 font. A szigetországba utazás előtt pontosan meg kell adni a lakáscímet és telefonos elérhetőséget és számítani kell rá, hogy a hatóság naponta többször is ellenőrizhet. A szabályok megsértése akár 10 ezer font (4 millió forint) büntetést is vonhat maga után.   

Videókonferencián egyeztettek kedd délután a NATO külügy- és védelmi miniszterei a június 14-i brüsszeli csúcs témáiról.