Zöldzóna;méreg;kutyák;MME;tetemek;

- Nyugdíjba vonul Falco, az első méreg- és tetemkereső kutya

A különleges eb betöltötte a kilencedik életévét, és bár még buzog benne a munkakedv, a teste már nem bírja a mindennapos terhelést. Mivel azonban kicsit hiperaktív, ezért a következő időszak sem csak a pihenéséről fog szólni.

A világon harmadikként hozta létre 2013-ban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a méreg- és tetemkereső kutyás egységét, amely azóta is komoly részt vállal a ragadozómadár-mérgezések elleni küzdelemben. Falco, az egység alappillére hét, kiemelkedően eredményes év után most nyugdíjba vonul – közölte a szervezet

Az egység az elmúlt években komoly eredményeket ért el a mérgezésekkel kapcsolatos bűnesetek felderítésében. Több mint ezer terepi keresésben vettek részt, 585 mérgezéssel kapcsolatos bizonyítékot találtak, és ezzel az egyik legsikeresebb méreg-és tetemkereső kutyás egységnek számítanak a világon.

A hazai kutyás egység gondolata már 2010-ben megfogalmazódott az MME szakembereiben, de nem volt egyszerű megtalálni a feladatra legalkalmasabb kiképzőt, kutyavezetőt és kutyát. A kutyavezetői feladatokra az MME egyik korábbi önkéntesét, Deák Gábort választották ki, az akkor tíz hónapos Falcónál pedig ugyan voltak simulékonyabb és együttműködőbb ebek a feladatra alkalmasnak tartott állatok között, de a németjuhász akaraterejével, kitartásával és munkakedvével már akkor kitűnt a többi, egyébként szintén nagyon jó képességű kutya közül. A képzés, a hároméves elkészítő munka után végül a HELICON LIFE projekt keretében 2013-ban kezdődhetett el az Országos Rendőr-főkapitányság Dunakeszi Oktatási és Kiképző Központjában. A négy hónapos, a drogkereső kutyákéhoz hasonló kiképzésen Falcónak kábítószer helyett elhullott állati tetemeket és a leggyakrabban használt mérgeket kellett megtalálnia.

Gábor és Falco aztán minden egyes napot együtt töltött, és nemcsak szakmailag fejlődtek, egymást is elkezdték megismerni. „Az elején én csak olyan voltam számára, mint egy kiszolgáló személyzet, aki odaadta a játékát. Ahogy azonban elkezdtünk dolgozni, és együtt töltöttünk minden napot, egyre szorosabb lett a kötődés, majd az évek alatt eljutottunk oda, hogy most már minden mozdulatából tudom, hogy mit akar, mit jelez. És ezzel ő is így van, én csak egyet biccentek, és arra megy, amerre én szeretném.” Ez egyébként sikerük egyik titka is, ahogy azt egy bolgár kutyás szakember mondta róluk, olyanok, mintha egyek lennének.

Munkába állása óta Falco 905 terepi keresést hajtott végre, és 403 esetben talált mérgezéssel kapcsolatos tetemeket vagy méreganyagokat. Az elmúlt nyolc évet végigdolgozta, volt olyan időszak, amikor a hét minden napján terepen volt. „Ha nem volt csúcsidőszak, akkor is törekedtünk arra, hogy 2-3 napot kereséssel töltsön, mert az tartja karban.”

Deák Gábor szerint Falcónak nagyon nagy a munkakedve, simulékony és irányítható, de van benne egy nagy adag önállóság is, ami nagyon kell ehhez a munkához. „Ahogy az is jól jön munka közben, hogy kicsit hiperaktív. Az elején, ha hazaértünk, és kiengedtem az udvarba, akkor is keresett és dolgozott. Most már teljesen ki tud kapcsolni.”

Falco öt másik kutyával él együtt Deák Gábor otthonában, mivel nagyon szociális, jól kijön velük, de ő a falkavezér. „Nemcsak nagyon jó munkakutya és kolléga, nagyon jó családi kutya is.”

Falco születésnapi tortája piskótából, kutyaszalámiból és májkrémből készült

Az évek során Falco az alapfeladatán túl más jellegű munkákban is részt vett. Kutattak molnárgörény és lelőtt farkas után, kerestek áramütés miatt vagy gépi kaszálás során elpusztult állatokat, de az összes ragadozómadár-mérgezéssel összefüggő eredményes házkutatás, itthon és külföldön egyaránt hozzá kötődik.   

Az elmúlt években Falcónak társai is lettek, 2017-ben Carlo, a belgajuhász, 2020-ban pedig Hella, a németjuhász csatlakozott a csapathoz. Ők ketten eddig Falco árnyékában dolgoztak, de már átvették a munkáját, ugyanis miután májusban betöltötte kilencedik életévét, nyugdíjba vonul. „A mai napig megvan benne a tűz, már reggel jelentkezik a kapunál, hogy menne dolgozni. A szíve még most is viszi előre, képes lenne egész nap menni, akár kölyökkorában, de a teste már nem bírja ezt a terhelést.” 

Az állat nyugdíjas évei nem csupán a pihenésről szólnak majd, továbbra is rendszeresek lesznek a tréningszerű keresések. Mint a honlapon írták, Deák Gábor mindent megtesz azért, hogy Falco továbbra is aktívan és boldogan éljen.

Oltóanyag hiánya miatt többen nem kaphatták meg ma a második adag vakcinát.