;

Kína;Románia;Huawei;

- Románia ellenállt a kínai befolyásnak, nem a Huawei építi ki az ország 5G hálózatát

Szigorú feltételeknek kell megfelelnie annak, aki szeretne részt venni a frekvenciaaukción.

Nagy többséggel, a kormány által beterjesztett formában fogadta el a bukaresti képviselőház szerdán az 5G technológia telepítéséről szóló törvénytervezetet, amely lehetővé teszi, hogy kizárják Kínát, illetve a kínai Huawei telekommunikációs óriáscéget a romániai 5G távközlési hálózatok kiépítéséből- írja az MTI.

A magyar állami hírügynökség beszámolója szerint a  szenátusi megerősítésre váró jogszabály leszögezi: kizárólag nemzetbiztonsági - a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) jóváhagyása alapján kiadott miniszterelnöki - jóváhagyással rendelkező gyártók szállíthatnak műszaki eszközöket és szoftvereket az 5G hálózatok kiépítéséhez és működtetetéséhez a romániai mobilszolgáltatók számára.

A tervezet azokat az - ötödik generációs (5G) mobilhálózatok kiépítésével kapcsolatos - alapelveket foglalja jogszabályba, amelyekről Donald Trump amerikai és Klaus Iohannis román elnök 2019 augusztusában a washingtoni Fehér Házban írt alá megállapodást. 

A romániai 5G hálózatoknál használt technológiát csak átlátható tulajdonosi szerkezettel rendelkező, tisztességtelen üzleti előélettől mentes cégek szállíthatják, amelyek nem állnak idegen állam ellenőrzése alatt (kivéve ha az illető országnak független igazságszolgáltatása van), és amelyek alávetik magukat az átlátható vállalati működési gyakorlatot megkövetelő jogszabályoknak.

A törvénytervezetet sürgősségi eljárással tárgyalták, hogy mielőbb kiírhassák az 5G frekvenciaaukciót, amelytől 600 millió euró bevételt remél a román kormány.

Magyarországon ugyanakkor nem voltak ilyen aggályok, mint amelyek Romániában felmerültek. Mint lapunk is megírta, itthon a Huawei építi ki az 5G hálózatot, a magyar kormányt nem érdekelte az Európai Bizottság azon aggálya, amely szerint fokozott biztonsági kockázatokat rejt a harmadik országbeli vállalatok részvétele az ilyen projektekben. A kínai terjeszkedésnek azóta is látványos jelei vannak idehaza: pekingi hitelből zajlik a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése és a Fudan Egyetem is Magyarországon hozza létre első Kínán kívüli kampuszát - a magyar kabinet aktív támogatásával.

Hétéves államfői munkája befejezésére készül Sergio Mattarella, aki szerdai bejelentése szerint nem akar újabb mandátumot vállalni, belpolitikai versenyt indítva ezzel a következő köztársasági elnököt kinevező pártok között.