;

Társadalom; NER;Kovách Imre;

- Kovách Imre: a NER-nek mindenre van válasza, még ha rossz is

A szociológus szerint a Fidesz megadja a leszakadt tömegeknek a közösséghez tartozás illúzióját.

Nem akarja sem mesterműnek, sem maffiaállamnak nevezni a NER-t a Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatóprofesszora a 24.hu-nak adott interjújában. Kovách Imre - aki évek óta kutatja a rendszer sikerességének titkát - úgy látja, aligha lehet a NER-re másként tekinteni, mint egy működő, tehát racionálisan értelmezhető, az emberek jelentős része által elfogadott rendszerre. Ráadásul mindenre van valamilyen válasza, még ha ez rossz is.   

A siker egyik titkának azt tartja, hogy az alsó társadalmi egyharmadot – 2-3 millió embert – dezintegrálják, azaz lenn tartják őket a társadalom alján, a rendszer irányítóit pedig nem különösebben érdekli, hogy mi történik velük.

Eközben az újraelosztás is átalakult: lentről elvettek forrásokat és odaadták a közép- és felső osztályoknak, vagy elköltötték nem kevés esetben értelmetlen vagy alacsony hatékonyságú fejlesztésekre. Ráadásul ezt sikerült úgy megtenniük, hogy abból nem lett politikai instabilitás. Noha ez az alsó egyharmad általában válaszol - vagy a bűnözés lesz magasabb, netán a politikai érdekérvényesítésüket szervezi meg valaki - Magyarországon mégsem történik semmi. Mindez a közmunka miatt is van, valamint a "kormányzati és főleg a lokális identitás-, illetve kultúrpolitika megadja annak lehetőségét, hogy mentálisan ne érezzék azt a vesztesek, hogy semmilyen közösséghez sem tartoznak. A falunapok, rendezvények, helyi események, hagyományok, a lokális identitás erősítése, a helyi vagy a nagyobb közösséghez tartozás illúziója a NER-ben egy fontos pillér. 

Egy kolbászversenyt tartani pedig semmiség a tömegeknek tisztességes jövedelmet adó munkalehetőség megteremtéséhez képest. Miközben tehát leírnak tömegeket, valamit mégis adnak nekik. A visszaintegrálás látszatát többnyire biztosítják számukra.

"A magyar társadalomban pedig inkább a nehézségek elviselésére, kezelésére, a túlélésre szolgáló tudásból van több, mintsem a rendezett változtatáshoz, netalán a lázadáshoz" - fogalmaz Kovách Imre. 

A kutatóprofesszor szerint ezek a tömegek nem látnak alternatívát, nincs valódi politikai képviseletük sem és médiaforrásuk sem. Megjegyezte, az alsó csoportokhoz tartozók – így még a szegények jelentős része is – a stabilitást preferálják, azt, aminek a működésmódjait kiismerték, amire bejáratott válaszaik vannak. "Ez a mai rendszer pedig, tetszik, nem tetszik, eddig ilyennek bizonyult számukra."

Hozzátette, 

"a NER vezetőinek van annyi józan esze, hogy tudják: megtömhetik a zsebeket állami forrásokkal, de csak akkor, ha a társadalom jó része úgy éli meg, hogy van valamilyen előrehaladás, ami lehet egy kistelepülési központ rendbehozatala is."

Kovách Imre szerint ha a NER-t valaki kitalálta volna, akkor nagy eséllyel nem bírta volna magában tartani, hogy ő a feltaláló.

Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció társelnöke korábban kérdést intézett a kormányfőhöz, ám arra a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkától kapott választ. Pontosabban kapott volna, ha a Dömötör Csaba közléséből kiderült volna az, amire az ellenzéki képviselő kíváncsi volt.