A Samu név lett a befutó a múlt héten indult szavazáson, így ezt a nevet kapja az április 24-én hajnalban született kiselefánt – derült a Fővárosi Állat- és Növénykert honlapjáról.
Egy hét alatt mintegy 75 ezer voks érkezett a három előzsűrizett névre. A győztes Samu/Shamu 28.345 szavazatot, azaz a voksok 37,9 százalékát kapta, az Arturra 23.844-en (31,9%), a Hubára pedig 22.652-en (30,3%) kattintottak.
A kiselefántot a szavazás eredményének megfelelően a gondozói ezentúl Samunak fogják szólítani és ez kerül be a hivatalos dokumentumai közé, nemzetközi szakmai fórumokon azonban Shamu névalak szerepel majd, mert ott a helyesírásnál fontosabb a kiejtésbeli hasonlóság – írták.
A Samu magyarosan a Sámuel önállósult beceneve, de Indiában és a Közel-Keleten is előfordul névként (latin betűs átírással: Shamu), amely jelentését tekintve eredetileg az északi irányra, illetve a türelemre utal.
Régi szokás az állatkertben, hogy - különösen az emlősöknek és a madaraknak - nevet adnak. A nyilvántartás, az egyes egyedek megkülönböztetése szempontjából is fontos ez, illetve azért is, mert ezek a nevek egyúttal hívónevek is, amellyel a gondozók az állatokat megszólítják. A nevet vagy az állatgondozók vagy a jelképes örökbe fogadók választják, de a nagy népszerűségnek örvendő, karizmatikus állatoknál a döntésbe legtöbbször a nagyközönséget is bevonják. Szavazással dőlt el például az előző, 2017-ben született kiselefánt, Arun neve is, de a látogatók segítségét kérték az egyik óriásvidrakölyök, illetve a tavalyi év második felében született két orangutánfiú nevének kiválasztásához is.
A kiselefánt már most látogatók elsőszámú kedvence, rajta kívül még három ázsiai elefánt él a budapesti állatkertben: az anyukája, Angele (ejtsd: Anzsel), az apukája Assam és a bátyja, Arun. Mindennapjaikba itt lehet bekukkantani.