Hódmezővásárhely;dohánytermelés;Csongrád-Csanád megye;erdősítés;

Képünk illusztráció

- Dohánybiznisz mellé fásítás: állami pénzeső hullott Lázár János ismerősének

Jól teljesítő szövetkezetháló: Csongrád-Csanád megyében mára nemcsak a füstölnivaló előállítása, az erdőtelepítés is sikerágazat lett.

Sánta János hódmezővásárhelyi vállalkozó dohánytermelő szövetkezete 570 millió forint támogatást kapott erdőtelepítésre; tavaly pedig az erdősítésre kapott pénzen túl 714 millió forintot utalt az államkincstár nekik dohányra – írja a hvg.hu.

A lap a hodpress.hu portál alapján kiemelte: az érintett MADOSZ Első Dohánytermelő, Beszerzési és Értékesítő Szövetkezet tavaly októberben kapta a félmilliárd forintot meghaladó támogatást az erdősítésre. Idén márciusban vette fel a tevékenységei közé az erdőművelést a szövetkezet, amelyet – a trafiktörvény kidolgozásában közreműködő, a Lázár Jánossal „ismerősi” kapcsolatokat ápoló –  Sánta család, és velük több közös dohányiparhoz kapcsolódó üzletben is érdekelt Veszelovszki család – alapított még 1999-ben.

Mint a hvg.hu cikkéből kiderül, a két család egy másik szövetkezetet is működtet, így tavaly összesen egymilliárd forintot meghaladó támogatást kaptak a Magyar Államkincstártól, miközben a szintén érdekeltségükbe tartozó dohányellátó cég 4,1 milliárd forint osztalékot fizetett 2020-ban. – A MADOSZ 2020-ban 714 millió forintot kapott támogatásként a dohánytermeléshez, ebből 78 millió forintot földalapú támogatásként utalt a szövetkezetnek az államkincstár, ami hozzávetőleg 1000 hektár után jár – részletezték.

Arról is beszámoltak, hogy a két család 2001-ben alapított egy másik szövetkezetet is, az ADOSZ-t. Ez a társaság tavaly 337 millió támogatást kapott, földalapú támogatásként 23 millió forintot utaltak a szövetkezetnek, így a két szövetkezet együtt közel 1400 hektáron gazdálkodhat, és összesen egymilliárd forintot meghaladó támogatáshoz jutottak 2020-ban, az erdősítésre októberben nyert támogatás nélkül.

Az erdőtelepítésre szánt 50 milliárd forintos keretre a Vidékfejlesztési Programban lehet pályázni az év végéig, a kormányzati honlap szerint eddig 2215 támogatásról döntöttek, csak Csongrád-Csanád megyében 115, Hódmezővásárhelyen pedig két pályázat nyert.

Sokkoló áremelkedést mértek áprilisban: a gépjármű-üzemanyagok 40, a dohányáruk ára 20 százalékkal emelkedett egy év alatt. És még csak ezután jön a gazdaság újraindulása, ami még emelheti az árakat.