Zöldzóna;környezetvédelem;fenntarthatóság;otthonteremtés;

Képünk illusztráció

- A magyarok felének fontos, hogy fenntartható legyen az otthona

Hét százalékuknak elsődleges szempont a környezetvédelem.

Költségesnek tartja a zöld építési megoldásokat a lakosság 82 százaléka, mégis több mint felük számára hangsúlyos szempont a környezettudatosság építkezéskor, felújításkor – derült ki az újHÁZ Centrum legfrissebb, reprezentatív felméréséből. Bár a válaszadók több mint háromnegyede a fenntartható megoldások telepítését jóval drágábbnak tartja a hagyományos technológiák alkalmazásánál, 54 százalékuk szerint ezek a befektetések megtérülnek.

A hazai építőanyag-kereskedelmi hálózat kutatása arra is rávilágított, melyek a legnépszerűbb fenntartható építészeti-, illetve energetikai megoldások, mit gondolnak a magyarok azok anyagi megtérüléséről, mennyire tartják őket környezetbarátnak és tisztában vannak-e az ezekre felhasználható állami támogatásokkal.   

A felmérésből, amelyben 1339, 18-59 év közötti embert kérdeztek meg, kiderült, hogy a lakosság felének számít a környezetvédelem, amikor építkezésbe, felújításba kezd, közülük 7 százalék számára pedig ez az elsődleges szempont az otthonteremtésnél. A kérdőívet kitöltők fele hallott már a fenntartható építőanyagokra és energetikai rendszerekre lehívható pénzügyi támogatásokról: egyharmaduk az otthonteremtésnél szeretne élni valamilyen állami forrással, a felújítást vagy építkezést tervezők körében erre a hajlandóság magasabb.

A környezetbarát energetikai megoldások közül a napelem (91 százalék), a korszerű hőszigetelés (87 százalék) és a napkollektor (79 százalék) ismertsége a legmagasabb, de a hőszivattyú (56 százalék), az inverteres klíma (42 százalék) és az okostégla (36 százalék) is a népszerű technológiák közé tartoznak. A válaszadók közel harmada a legköltségesebbnek a napelemet tartja a fenntartható megoldások közül, ezt követi a szintén kevésbé pénztárcabarátnak gondolt hőszivattyú (19 százalék), a napkollektor (18 százalék) és az okostégla (14 százalék).

A kutatás alapján a piacon elérhető környezetbarát építőipari megoldásokról legtöbben az internetről (70 százalék), a kitöltők majdnem fele a sajtóból, 32 százalékuk a közösségi médiából, illetve további 29 százalék pedig a családtól és barátoktól tájékozódik. A megkérdezettek mintegy ötöde olyan szakértők véleményét is kikéri a kérdésben, mint a barkácsáruházak és szakkereskedések munkatársai, vagy a kivitelezők.

Az újHÁZ Centrum tapasztalatai szerint az építőipar jövőjét az állam beavatkozása mellett, a fenntarthatóság határozza meg, ezért kifejezetten fontos a lakosság edukálása. A környezettudatos technológiák és alapanyagok ára azonban magasabb az átlagnál, ezért a vásárlókat a kereskedésekben dolgozók nehezebben tudják motiválni ezek kiválasztására. A cég adatai szerint az éves forgalmuk szempontjából legerősebb régiókban, azaz főként Budapesten és környékén, valamint a Dél-Alföldön a legkeresettebbek a fenntartható építőipari megoldások.

„A piacon elérhető fenntartható technológiák és építőanyagok körültekintő megválasztása nemcsak környezetvédelmi, de gazdasági szempontból is kiemelten fontos. Amellett, hogy számos állami támogatás is elérhető azoknak, akik környezetbarát megoldásokban gondolkodnak, az is döntő érv lehet, hogy ezek növelik az ingatlan értékét, csökkentik az épület üzemeltetési költségeit és javítják a lakók életminőségét – mondta Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója.

A milliárdos vállalkozót semmilyen kényszerintézkedés nem korlátozza.