Két szakaszra bontanák a budapesti Fudan Egyetem létrehozásának folyamatát – írja a Magyar Hang a héten aláírt stratégiai együttműködési megállapodás alapján.
A szerződést Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, illetve a beruházást koordináló kormánybiztos, a Fudan Egyetem és a Fudan Magyarország Kft. írta alá. Kiderült az is, hogy a kínai egyetem budapesti intézményét is egy vagyonkezelő alapítványon keresztül hoznák létre.
A megállapodás nem tartalmaz pontos költségeket, de annak alapján a beruházást két fő szakaszra bontanák.
I. szakasz
A magyar állam létrehoz egy vagyonkezelő alapítványt, amelyhez a Fudan Egyetem a „megfelelő szakaszban” csatlakozik. Ez magyar felsőoktatási intézményként létrehozza a Fudan Hungary Egyetemet, amelynek tulajdonosa és fenntartója lesz.
A magyar állam az építkezés lebonyolítására egy gazdasági társaságot alapít.
A Fudan Egyetem meghatározza az első körben indítható szakokat és kérvényezi az akkreditációt Magyarországon.
A Fudan Egyetem elkezdi toborozni az oktatói gárdát, tárgyal a budapesti jóléti juttatásaikról.
A megállapodásban résztvevők kormányok, vállalatok, szervezetek és egyéni adományozók pénzügyi támogatását keresik a becsült működési alapköltség összegyűjtéséhez.
II. szakasz (A tervek szerint 2024-től)
Az építkezés első szakaszának befejezése után elindítják az első körben meghatározott szakokat.
Az építésért felelős cégnek törekedni kell arra, hogy három éven belül fejezze be a még hátralévő munkákat.
További szakok indítása, oktatók, hallgatók számának növelése, a cél 6000 hallgató és 500-600 alkalmazott. (A tervek szerint négy kar lesz: Bölcsészettudományi és Társadalomtudományi Kar, Természettudományi és Mérnöki Kar, Közpolitikai és Üzleti Kar, valamint Orvostudományi Kar.)
Támogatói kör bővítése.
A megállapodásba az is bekerült, hogy a campus a dél-pesti, észak-csepeli részen épülne fel 26 hektáron, 520 ezer négyzetméternyi beépített területen. A magyar kormány a vagyonkezelő alapítványon keresztül biztosítaná a földterületet, a működőképes campust és az egyéb létesítményeket, ehhez törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek. Az épületek és a területek az alapítvány útján pedig Fudan Hungary Egyetem használatába kerülnek majd.
A szerződésben azt is vállalta a magyar kormány, hogy a közelben felhúznak majd egy modern sportközpontot, valamint egy ötezer fős konferenciaközpontot is, ahol rendezvényeket, kiállításokat, gálavacsorákat, vásárokat, diplomaosztókat tartanak majd. Abban is megállapodtak, hogy a létesítmények fenntartását és működtetését „professzionális szakmai partner” végzi majd, és törekednek arra, hogy az infrastruktúrát a Fudan Hungary Egyetem térítésmentesen vehesse igénybe.