hiány;Költségvetési Tanács;pótköltségvetés;

- Már a pótkötél is rövid

Régen, a piacgazdaságra való visszatalálás hajnalán fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely kötelezi a kormányt, hogy pótköltségvetést készítsen olyankor, ha év közben a körülmények a büdzsé teljesítését veszélyeztető módon megváltoztak. Magyarán ha nem lenne miből fedezni az egészségügyi, oktatási, szociális, rendvédelmi kiadásokat.

Könnyedén belátható: a 2021-es esztendő megfelel ezeknek a paramétereknek, ugyanis a kormány - az Európai Bizottság időben elhangzott figyelmeztetése ellenére - már 2020 késő tavaszán elfogadtatta a képviselőkkel az idei büdzsét. Annak ellenére, hogy Brüsszel azt kérte: az év során minél később tegye ezt, mert a járvány okozta gazdasági válság hatásai tavaly május-júniusban még megfoghatatlanok voltak, ezért az európai közösség a veszteséget kompenzáló támogatási programra készült.

A NER azonban elengedte a füle mellett a figyelmeztetést, így  a 2021-es költségvetésnek egyetlen száma sem stimmel, az év megjelölésétől eltekintve. Jönnie kellett hát a pótköltségvetésnek, amely korrigálja mindazt, amit a Fidesz-kormány csökönyössége törvénybe iktatott. A NER-től azonban a korrekció idegen. Most sem önszántukból tették. A kezdeményezés nem a Karmelita kolostorból vagy a József nádor térről indult, hanem a Költségvetési Tanácstól (KT), amely - ez akár meglepően is hangozhat - tette a dolgát.

Ilyesmire szinte emberemlékezet óta nem akadt példa. De most Kovács Árpádnak, a testület elnökének ingerküszöbét is áttörte az idei 4000 milliárd forintos hiány, melynek  belső összetételét elrejtette a kormány. A bevételi és a kiadási előirányzatok változásai közül csak azokat kívánták bemutatni, amelyekről az Országgyűlés hivatott dönteni, azokról viszont bőszen hallgattak, amelyeket a kormány saját hatáskörében hajtott végre. A pótköltségvetés tervezete törvényesíti azt a rendszerszintűvé vált gyakorlatot, hogy szakmányban fizetnek ki hatalmas összegeket a kormányfőhöz és családjához közel állók számára, annak álcája alatt, hogy mindezt a gazdaság védelme, illetve talpra állítása kedvéért teszik.

A KT-nek, illetve elnökének kritikáját csak tessék-lássék módon tette magáévá a költségvetés elkészítésééért felelős pénzügyi tárca. Mindössze annyit tettek, hogy a jogcímeket kibővítették, de úgy, hogy továbbra is rejtély marad annak a részletes kifejtése, a NER számára mit is jelent a gazdaság védelme, és milyen indokok alapján vált ennek részévé például a vadászati világkiállítás vagy az eucharisztikus világkongresszus folyamatosan bővülő támogatása - hogy a másik oldalon az önkormányzatok kivéreztetéséről ne is beszéljünk. 

A kormánynak most konszolidált költségvetést kellene bemutatnia ahhoz, hogy Brüsszeltől 2511 milliárd forint helyreállítási támogatást kapjon, és lehetőség nyíljon 3384 milliárd forint hitel felvételére is. Az előjelek baljósak. Az év eddigi szakaszában sikerült rekord mélységű hiányt produkálniuk, míg az adóbefizetőktől származó bevételek csúcsra jártak. A gyanús kifizetések fedezetére ennyi sem volt elég.