A most 44 éves Marion Talmeier 2006-ban ismerkedett meg volt férjével, 2010-ben költöztek össze. A házaspár munkájában sikeres volt, ám Marion nem volt boldog, és 2014. májusban bejelentette a férjének: elhagyja.
„Képtelen vagyok a volt férjemnek nevezni, inkább illik rá az elkövető vagy tettes megnevezés” – mondta Marion az RTL német televíziónak. Az asszony szerint egy többéves kapcsolat befejezése sosem könnyű, esetükben sem volt az, akadt egy-két vita, miután bejelentette válási szándékát – de ez ilyenkor talán természetes is.
„Júniusban volt egy régóta lefoglalt nyaralásunk, úgy döntöttünk, hogy ide még elutazunk, de én jeleztem, hogy már barátokként megyünk, gondoltam, méltó módon lezárunk egy kapcsolatot, amiről azért sok szép emlékünk is van. Összességében jól sikerült minden, bár volt, amikor nagyon haragudtam rá, például, amikor a reggelinél a másik asztalnál ülő német párnak azt mondta, hogy reméli, látszik rajtunk, mennyire boldog házasok vagyunk.”
Amikor visszatértek Németországba, Marion elkezdte furcsán érezni magát. „Emlékszem, este találkoztam a barátnőmmel, vacsorázni akartunk, de hirtelen elkezdett fájni a hasam és egy falatot sem tudtam lenyelni. Ezek a fájdalmak az elkövetkező napokban is jelentkeztek, és amikor a fájdalomcsillapító hatására sem enyhültek, elmentem a háziorvosomhoz.”
„Először rá sem ismertem Marionra, a korábbi életvidám, mindig mosolygó, csupa derű nő helyett bejött hozzám egy sápadt, lefogyott, elgyötört, szemmel láthatóan nagyon rossz fizikai állapotban lévő ember – mondta Peter Schlegel, háziorvos. – Elküldtem laborvizsgálatokra, de nem derült ki igazán semmi. Megvizsgálták a kórházban, ám ott sem találtak semmit, azzal küldték haza, hogy biztos megviseli lelkileg a házassága vége, keressen fel egy pszichológust, ő tud segíteni. Ez akkor számomra is logikus és jó elképzelésnek tűnt.”
A volt férj mindig kéznél volt
Marionnak alig volt étvágya, amit megevett, annak nagy része rögtön vissza is jött, a fogínye elkezdett feketedni, folyamatosan csökkent a súlya, de senki sem tudta, mi lehet az oka.
„Annyira legyengültem, hogy a lakásomig vezető lépcsőn sem tudtam már feljönni, a volt férjem segített, bevásárolt, vacsorát főzött nekem, ami nagyon jólesett, de a döntésem a válásról végleges volt, ebben nem tudott megingatni, amit a közös nyaralásunk előtt és után is többször egyértelműen jeleztem neki, mert szerette volna folytatni a kapcsolatunkat.”
Marion megint kórházba került, a volt férj ide is elkísérte. „Ott akart lenni a vizsgálatokon, amit én túl intimnek tartottam és nem akartam, de ekkor jelenetet rendezett, azt mondta az orvosoknak, hogy bármire képes értem, a fél máját is felajánlotta, ha ezzel javítani lehet az állapotomon. 2014 augusztusában annyira rossz állapotba kerültem, hogy a kórházban közjegyző jelenlétében elkészítettem a végrendeletem. A gyomortükrözés előtt elaltattak, de azt mondták, lehet, nem ébredek fel többé, amire annyit mondtam az orvosnak, ez nem lenne túl jó. Az altatás előtt a hegyekre, a Zugspitzére gondoltam és arra, hogy még el akarok jutni oda.”
Markus Thielével, a mostani élettárssal akkoriban már jó barátok voltak, ügyvédként ő hitelesítette Marion végrendeletét. „Nagyon nehéz volt, mert az orvosok nem tudták, mi Marion baja, és különböző megoldásokkal próbálkoztak, félelmetes volt látni a tanácstalanságukat” – emlékezett Thiele erre az időszakra.
A háziorvos jött rá a megoldásra
„Nem hagyott nyugodni, mi lehet Marion nagyon rossz egészségi állapotának az oka, újra és újra átnéztem a laborvizsgálatok eredményeit, és az egyik ilyen dokumentumon felfedeztem, hogy a szervezetében a fém mennyisége szokatlanul magas – mondta Peter Schlegel. – Azt kértem Mariontól, nézzen kicsit körül a lakásában, hátha rájövünk, honnan került ilyen sok fém a szervezetébe.”
Marion kis fémgolyókat talált a sütőjében, amikor zsemlét akart készíteni magának.
„Azt gondoltam először, hogy megőrültem, felhívtam a volt férjemet, aki hobbivegyész volt, nagyon szeretett kísérletezni, gondoltam megkérdezem, csinált-e valamit a sütőmmel, amíg kórházban voltam. Írtam neki, hogy nagyon megijedtem, lehet, ezek okozzák a betegségeimet, ő azt válaszolta, megérti az aggodalmam, mindenképpen jelezzem az orvosoknak a felfedezésem, és megnyugtatott, hogy most már nem lesz semmi baj.”
„Azt mondtam Marionnak, azonnal hívja a rendőrséget, mert itt valami nagyon nem stimmel. Én arra gyanakodtam, hogy higany lehet, amit a sütőben talált, ez nagyobb mennyiségben a szervezetbe kerülve halálos méreg” – hangsúlyozta Thiele.
Marion ezek után elkezdte tudatosan keresni ezeket a kis golyókat és az autójában is többet talált belőlük. „Amikor átvizsgáltuk az autót, a légtisztítóban is voltak golyók, melyekre a szakértőink azt mondták, hogy higany, ettől kezdve egyértelmű volt számunkra, hogy gyilkossági kísérlettel van dolgunk – jelentette ki a nyomozást vezető rendőr. – A fegyverével lelőhette volna a feleségét, de akkor elég könnyen a nyomára bukkanunk. Ez az ember ravasz volt, a tökéletes bűntényt próbálta elkövetni úgy, hogy ne terelődjön rá a gyanú.”
Dr. Rainer Hartmann, a rendőrség által felkért vegyi szakértő úgy vélte, az ilyen jellegű bűncselekményeknél az elkövetők gyakran használnak ólomacetátot. Ezt a fehér port szinte bármibe észrevétlenül be lehet keverni, mert nincs íze, viszont a szervezetben lassú, de biztos és kegyetlen pusztítást tud véghez vinni. A volt férj amatőr sportlövő volt, vegyészként a lőtéren kapott golyókból elő tudta állítani ezt a port.
Hartmann gyanúja beigazolódott, a Marion lakásában található olajba, lekvárokba is került ólomacetát, Marion kedvenc vörösborában az ólomtartalom a határérték 600-szorosa volt. Ezt akkor kapta a volt férjétől, amikor azt ünnepelték meg, hogy Marion kijöhetett a kórházból.
Őt nem lehet elhagyni
A volt férj a bíróságon részletes beismerő vallomást tett. Azt mondta, hogy ő egy vonzó férfi, akit nem lehet elhagyni, ő lép ki a kapcsolatból, ha úgy látja, az már nem működik. Mindenáron ragaszkodott a házassághoz, mert válás esetén komoly fizetési kötelezettségei lettek volna, ezeket nem akarta teljesíteni. Először csak ólomacetáttal próbálta megmérgezni volt feleségét, ezt már az utolsó közös nyaralásukon is rendszeresen belecsempészte Marion ételébe, de ez nem hatott elég gyorsan, ezért használt higanyt is. A bíróság gyilkossági kísérletért tizenegy és fél év szabadságvesztésre ítélte.