Zöldzóna;fészekrakás;fecskék;

- Sárgyűjtőhelyekkel segíthetjük a fecskéket

Alig találnak alapanyagot, amivel tatarozhatnák a fészkeiket a molnár- és füsti fecskék.

Nehezen indul az amúgy is megfogyatkozott állományú molnár- és füsti fecskék költése idén tavasszal is: az elhúzódó hűvös idő miatt vonulásuk legalább két hetet csúszik. A jelentős részben aszfalttal, betonnal, térburkoló kővel fedett talajú településeken az egyre gyakoribb aszályos tavaszokon, nyárelőkön szinte lehetetlen sarat találniuk, amivel tatarozhatnák, megépíthetnék fészkeiket. A helyzetüket nehezíti, hogy eltűntek az útszéli pocsolyák, jószágitatók is – írta közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Segíteni, mint írták, a természetes és a mesterséges fészkek, fészektelepek közelében létesített sárgyűjtőhelyekkel lehet. A szakemberek tanácsa szerint kisforgalmú utak földes padkáján, gyártelepek udvarán slag vagy vödör segítségével asztalnyi területet „iszapoljunk be”, majd addig locsoljuk a vizet, amíg a talaj már nem tud többet beszívni. Ezt követően az időjárástól, a csapadékviszonyoktól függően, néhány naponta locsoljuk meg a területet, folyamatosan lágy saras állagban tartva azt.

Ilyen sárgyűjtőt a kertben is lehet létesíteni, de alkalmazhatunk tálcás sárgyűjtőhelyet is, amely akár erkélyen, tornácon is használható.

A sárgyűjtőhelyeket április második felétől legalább május végéig, folytatódó aszály esetén a másodköltés kezdetekor, június végétől néhány újabb hétig érdemes működtetni.       

Felpörgetné közösségi oldalának forgalmát az MSZP elnökhelyettese.