Hosszú válságot is okozhat a takarmányárak nagyságrendileg 30 százalékos emelkedése, amit a termelők a termékeik árában is szeretnének érvényesíteni, írja a magyarmezogazdasag.hu.
Miután a termelési költségek mintegy kétharmadát teszi ki a takarmány, az árak elszabadulása 20-25 százalékos költségnövekedést eredményezett az élőállat és állati termékek piacán, ezt pedig előbb-utóbb át kell terhelni a kiskereskedelemre, így valószínűleg változnak a fogyasztói árak is – mondta Csorbai Attila.
A Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke szerint az áremelés elkerülhetetlen, hiszen a termelők csak így élhetnek túl. A takarmányárak globális és totális emelkedése mellett egyébként a pandémia és a madárinfluenza is megtépázta a baromfiágazatot a tavalyi évben, a csirkeállomány azonban a bajok ellenére is növekedett - ez részben a hazai fogyasztás emelkedésének köszönhető.
A szektor nem kapott munkahely-megtartó kormányzati támogatást, de a szaktárca tudott biztosítani 25 milliárd forintot a mezőgazdasági és élelmiszeripari szereplők számára, amelyből a baromfitermelők mintegy 4 milliárd forintban részesülhettek.