Összesen 15 630 lakóingatlan cserélt gazdát idén márciusban a Duna House havi tranzakcióbecslése szerint, és az idei első negyedévben is 10 éves csúcs dőlt meg 41 ezer adásvétellel. A Duna House elemzői szerint az erős kereslet mögött egyrészt a koronavírus járvány révén megváltozott lakhatási igények, másrészt a januártól bevezetett otthonteremtési támogatások állnak. Ez a piaci trend pedig éves szinten akár kétszámjegyű árnövekedést is hozhat.
Az idei első negyedévben értékesített panel- és téglalakások 4-7 százalékkal magasabb áron keltek el vidéken, mint egy évvel korábban. A vevők alkupozíciója pedig valamelyest romlott: az eredeti árból már csak 4-6 százalékot tudtak faragni. Budapesten viszont csökkent a panelek ára – Budán 2, Pesten 5 százalékkal -, a téglalakások négyzetméterára pedig Budán emelkedett, Pesten és a Belvárosban csökkent. Az alku mértéke a Belváros kivételével mindenütt mérséklődött, ott viszont az eredetileg meghirdetettnél akár 11 százalékkal olcsóbban is hozzá lehet jutni egy ingatlanhoz. A Duna House adatai szerint így az ország keleti felében 17,9, nyugaton 17,3, Budán 31,2, Pesten pedig 26,8 millió forintért lehetett megvenni egy panellakást. A téglalakások ára keleten 22,4, nyugaton 19,9, Budán 59,5, Pesten 33 millió forint volt.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint viszont már a múlté a 10 százalékos országos lakásár-növekedés. A KSH előzetes adatai szerint 2020-ban az éves drágulás üteme már 2,4 százalékra mérséklődött. Az idei év elején ugyan érezhető volt egy korrekció, és a használt lakások iránti kereslet az év elején erősödött, de ennek főként az az oka, hogy tavaly év végén sokan már az idei évtől életbe lépett otthonteremtési támogatásokra vártak, és idénre halasztották a vásárlásokat. A másik ok, hogy a vásárlók a járványhelyzet miatt nagyobb alapterületű ingatlanokat keresnek. Ezeket viszont leginkább a nagyvárosok külső kerületeiben vagy agglomerációs övezeteiben találják meg, ahol jellemzően alacsonyabbak a négyzetméterárak – magyarázta. Balogh László ezért arra számít, hogy az év hátralévő részében a lakásárak visszarendeződnek majd a megfizethető tartományba.
A külföldi vásárlók és a befektetők ugyanis szinte teljesen eltűntek a lakáspiacról, miután a bérleti díjak éves szinten 12 százalékkal csökkentek. Másrészt a vevők a koronavírus-járvány kockázatai miatt sokkal óvatosabbak, és már 10 százalékot is le tudnak alkudni az eredeti árból. Budapesten pedig – ahol a lakáspiaci tranzakciók igen jelentős része bonyolódik -, tavaly és idén április között hét kerületben is csökkentek az árak. Az ingatlan.com adatai szerint így április közepén a fővárosban átlagosan 717 ezer forintért kínálták a lakások négyzetméterét.