Megjósolhatja a szélütés utáni prognózist a kalprotektin nevű fehérje egy spanyol kutatás szerint. A proteint, amely a fehérvérsejtek egyik típusa, az úgynevezett neutrofilek bocsátják ki. Gyulladás esetén a neutrofil sejtek az érintett területre vándorolnak és kalprotektint szabadítanak fel.
A Navarrai Egyetem Alkalmazott Orvosi Kutatóközpontjának (CIMA) hétfőn publikált közleménye szerint a kutatás, amelyet 748, a Királyi Navarra Kórházban kezelt beteg részvételével végeztek, megerősíti, hogy a vérben jelenlévő kalprotektin emeli a halálozás kockázatát.
A szélütés, más néven a stroke egy agyi érrendszeri probléma, amelynek oka, hogy egy vérrög miatt az agynak nem megfelelő a vérellátása. A spanyol nőknél ez a halálozás fő oka, a férfiaknál pedig a második leggyakoribb halálok. A beteg prognózisának pontos előrejelzéséhez szükséges eszközök kifejlesztése lehetővé tenné a kezelések megfelelő kiválasztását és a meglévő erőforrások optimalizálását.
A kutatók szerint a fehérje kimutatása hasznos lehet azok prognózisának felállításához, akik iszkémiás stroke-ot kapnak, azaz oxigénhiány (iszkémia) lép fel náluk a vért szállító artériák elzáródása miatt.
A klinikai gyakorlatban általánosan használt egyéb markerekkel kombinálva ez a módszer jelentősen javította az iszkémiás stroke klinikai evolúciójának előrejelzését – magyarázta a kutatásban részt vevő Josune Orbe, a CIMA Aterotrombózis Laboratóriumának tudósa.
A kutatók szerint vizsgálataik arra utalnak, hogy a kalprotektinnek valamilyen szerepe lehet a vérrögképződésben, ezért potenciális célpontot jelenthet a szélütés kezelésében.