kábítószer;idősek;függőség;

- Nem csak a vírus pusztít

A több mint egy éve tartó új koronavírus járványnak sajnos világosan láthatóan súlyos hatása volt az idős emberekre. Az új koronavírus nemcsak az idősek egészségére nézve jelent nagyobb veszélyt, hanem jobban elszigeteli őket a családtagjaiktól és a tágabb közösségüktől a vírus terjedésének megakadályozása érdekében hozott intézkedések miatt.

Ezen felül még egy rejtőzködő járvány is sújtja őket: az ellenőrzött kábítószert tartalmazó gyógyszerek túlzott használata. Ez gyakran elkerüli az egészségügyi szakemberek figyelmét, viszont az ilyen típusú kábítószer-használat és a kábítószerrel összefüggő halálesetek gyakorisága nagy mértékben megnőtt az idősek körében az elmúlt 10 évben. Szintén nőtt azoknak az időseknek a száma is, akik a függőség miatt szorulnak kezelésre.

Három különféle mintázata van az időskori kábítószer-használatnak: vannak a „fenntartók”, akiknek élete során változatlan módon fennmaradt a szerhasználat, és valahogy képesek azzal együtt élni; vannak a „túlélők”, akiknek régóta meglévő „problémát” okoz a kábítószer-használat vagy a gyógyszerekkel való visszaélés; valamint vannak a „reagálók”, akik életük során később nyúlnak valamilyen szerhez vagy gyógyszerhez, esetleg emelik meg annak dózisát.

Általában összefüggésbe hozható a felírt fájdalomcsillapítókkal az, ha valaki élete későbbi szakaszában szokik rá valamilyen szerre, ugyanis ezek a gyógyszerek a nem megfelelő adagolás esetén komoly kockázattal bírnak, ami a túladagolást illeti. Az opioid fájdalomcsillapítókhoz is könnyebben hozzászokhat az, aki más szereket is használt, ami kihat a fájdalomcsillapítás hatékonyságára is. Az egészségbiztosítás hiánya pedig arra kényszerítheti az időseket, hogy illegális forrásból származó szereket szerezzenek be fájdalomcsillapítás céljából. A benzodiazepinek széles körben való felírása és azok túladagolásának kockázata szintén ismert probléma az idősek körében. Egyre növekvő gond számukra a felírt, a vény nélküli, vagy az illegális csatornákon keresztül beszerzett, napi öt vagy annál több gyógyszer együttes szedése is. Ezen felül az öregedés önmagában is további társadalmi vagy pszichológiai természetű bajokat válthat ki, amelyek felerősíthetik a szerhasználat kockázatát, valamint súlyosbíthatják a már meglévő problémákat is.

A gyógyszerekkel való visszaélés következtében az idősek még inkább hajlamossá válhatnak az olyan kialakuló egészségügyi problémákra mint a légzési nehézségek, a degeneratív betegségek, a máj megbetegedése, a diabétesz és a krónikus mentális egészségügyi panaszok, valamint megnő az elesések és a közlekedési balesetek kockázata. Az időskori kábítószer-használatot és a gyógyszerekkel való visszaélést pénzügyi gondok, munkanélküliség, hajléktalan életvitel, elszigetelődés vagy magányosság övezik. A megbélyegzés, amely a szerhasználattal jár, megakadályozza az embereket abban, hogy segítséget kérjenek, így a problémák továbbra is rejtve és kezeletlenül maradnak.

A globális lakosság elöregedése miatt kulcsfontosságú, hogy foglalkozzunk ezzel az aggasztó tendenciával, vagyis az idősek ellenőrzött kábítószert tartalmazó gyógyszerekkel való visszaélésével. Erre hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Testület 2020-as éves jelentése is. Ebben három területet azonosítottunk be, amellyel a kormányoknak és a nemzetközi közösségnek foglalkoznia kell a helyzet javítása érdekében.

Először is az idősek körében történő szerhasználat nagyrészt ismeretlen. A kábítószerek monitorozásakor általában csak a 15 és a 65 éves kor közötti emberek kábítószer-használatát mérik fel. Javasoljuk, hogy terjesszék ki a kábítószer-használatot felmérő kérdőíveken az életkort, valamint hozzanak létre a felírt gyógyszereket nyomon követő rendszereket - illetve fejlesszék azokat -, annak érdekében, hogy mérhető legyen a kábítószer-használat természete és nagysága, beleértve a felírt és a vény nélkül kapható gyógyszerekkel való visszaélést az idősek körében.

Másodszor a meglévő bizonyítékokon alapuló megelőzési stratégiákat kell használni az idősek szerhasználatának megelőzése és csökkentése, valamint a megbélyegzés megakadályozása érdekében. Ennek megfelelően a kommunikáció során ki kell térni az idősekre, így fellépve a megbélyegzésük ellen.

Harmadszor pedig nagy szükség van integrált, holisztikus és az idősek korát figyelembe vevő kezelésekre, amelyek az egyének, családjaik és közösségeik szükségleteit helyezik előtérbe. A kormányoknak hatékony szolgáltatásokat kell kialakítaniuk a gyógyszereket nem rendeltetésszerűen használó idősek számára, amelyeknek együttesen kell kezelniük a fizikai és a mentális egészséget, valamint a függőséget. Olyan szolgáltatásokra is szükség van, amelyek keretében kapcsolatot tartanak velük, akár otthonukban, akár házhoz menve, amely belépési pontként is szolgálna a kábítószert vagy gyógyszereket túlhasználó idősek számára. A korai beazonosítást, nyomon követést és felmérést biztosító szolgáltatásoknak is elérhetőknek kell lenniük számukra.

A több mint egy éve tartó új koronavírus járvány miatt már látjuk, hogy a meghosszabbított fizikai és társadalmi távolságtartás és az ezt kísérő társadalmi elszigetelődés nagy érzelmi terhet jelent az idősek számára, különösen azoknak, akiknek mentális egészségügyi problémái vagy szerhasználattal összefüggő betegségei vannak.

Miközben a világ azon dolgozik, hogy egy jobb helyet teremtsen az új koronavírus járványt követően, tennünk kell azért, hogy egy pozitívabb jövőt kínáljunk fel a társadalom egyik leginkább elszigetelt csoportjának, a szerhasználó időseknek.