film;színház;természet;

- Kultúra a karanténban

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.

Fentről nézve

 A Hortobágyról, a budapesti háztetőkről, a Szigligeti várról, a Balatonról, a Bokodi-tóról és Szentkirályszabadjáról is láthatunk légi felvételeket a National Geographic csatorna Európa a magasból című hatrészes sorozatának kezdő epizódjában. A vasárnap esténként látható szériában Franciaország, Törökország, Finnország, Svédország és Görögország mellett elsőként Magyarország természeti, kulturális és építészeti értékeivel ismerkedhetünk, ezúttal rendhagyó szemszögből.

National Geographic, vasárnap 21:00

A természet alkotótársa

A hétvégétől virtuálisan járható be Dorogi János szobrászművész Ars Naturae című kiállítása a Műcsarnok online felületén. Az alkotó kiállításon szereplői munkái gipszből, bronzból és viaszból készültek, s tájképeket ábrázolnak, ezért tájkép-szobroknak nevezzük őket. Az egyedi technikával elkészített szobrok esetében fontos szerepet kapnak a véletlenszerűen létrejövő részletek, amelyek jelen esetben nem hibák, hanem a természet inspirálta kompozíció elemei. Kondor-Szilágyi Mária, a kiállítás kurátora többek közt így szólt erről: „Egy darabig a művész végzi a teremtés aktusát, elindítja a formát az útján, de ez nem a művészi akarat rákényszerítése az anyagra, sokkal inkább a természet segítése alkotótársként, hiszen az élet erői végzik a saját időtlen tevékenységüket.”

www.mucsarnok.hu

Csendben sírni

Jobb hallgatni, félrenézni, továbbmenni... És csak csendben sírni. Főleg ha nő vagy. – Ez a túlélési stratégia működött a kilencvenes években a csallóközi Dunaszerdahelyen, ahol pokoli események tették elviselhetetlenné a hétköznapokat. Húsz évvel később Durica Katarina megtörte a csendet, és beszéltetni kezdte azokat a nőket, akik annyi éven át hallgattak: személyes beszámolók alapján jött létre a A rendes lányok csendben sírnak című regény, amelyben három nő sorsán keresztül rajzolódik ki Európa egyik legsötétebb maffiatörténete. A Kiss Mari, Balázsovits Edit és Márkus Luca főszereplésével, Paczolay Béla rendezésében készült előadás felvételét ma este közvetíti a Vígszínház online felületén.

Vígstreamház, 19:00

Az erősen elképzelt néző színháza − avagy színház járvány idején és aztán címmel rendezett online beszélgetést a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia.