Főtáv;távhő;

- Földhőt keres a Főtáv

Földhő-hasznosítási megállapodást írt alá a Főtáv és az izlandi hátterű Arctic Green Energy – közölte fővárosi távfűtési társaság. Az együttműködés révén „akár 10-20 megawattnyi (MW)” geotermikus egységet is a budapesti távhő-szolgáltatásba kapcsolhatnak. Ez 5-10 ezer háztartás éves hőigényét fedezi. Az árról nem tettek említést.

A Főtáv hosszú távú célja 150-200 MW földhő-alapú egység létesítése. A kormány által meghirdetett Zöld Távhő Program 2030-ra a jelenlegi 70 százalékról 50 százalékra csökkentené a földgáz-alapú távhőellátás arányát. Az EU ugyanekkorra az energiafogyasztás forrásain belül 32 százalékos megújuló-arányt céloz - írják. (Igaz, az Orbán-kabinet csak 21 százalékot vállal.)

Informatikával kiegyenlítik a megújulós termelést A megújuló-alapú erőművek hullámzó termelésének kiegyenlítését célzó informatikai megoldás kidolgozásával bízta meg a MET a Navitasoftot. Ennek keretében a MET-tulajdonú, gázalapú Dunamenti Erőműben egy 4 megawattos (MW), gyors ki- és betárolásra alkalmas akkumulátoros egység telepítenének. Az elképzelésre állami támogatást is kaptak. Megjegyzendő: az erőmű telephelyén már üzemel egy 17,6 MW-s napelemtelep. Az alapvetően gázzal foglalkozó, magyar gyökerű MET az elmúlt évek során a megújuló-hasznosítás felé fordult. Ide sorolható a szélenergia is, miközben ilyen egységek telepítését az Orbán-kormány nem teszi lehetővé.

Az állam és a Mol az olajcég kétszázmilliárd forint értékű papírjaiból új alapítványt hoz létre, mely ködös, de feltétlen nemes célú költéseiről a csak kétharmados parlamenti döntéssel szétzavarható, egyelőre ismeretlen összetételű kuratórium dönthet.