- közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerdán az MTI szerint. Az állami hírügynökség azt írja, az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami székhelyű ügynökség közleményében kiemelte: a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem Vaxzevria névre keresztelt oltóanyaga, valamint a nagyon kisszámú, véralvadással kapcsolatos esetek közötti összefüggés továbbra sem bizonyított. Mivel azonban lehetséges, a vakcina esetleges mellékhatásainak elemzése folytatódik.
Kiemelték, az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcina előnyei továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Az ügynökség illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) jövő hétre tervezett havi ülése után naprakész információkat tesz közzé az AstraZeneca oltóanyagának vizsgálatának állásáról - tették hozzá.
Az EMA korábbi tájékoztatása szerint az Európai Unió országaiban és Nagy-Britanniában több mint 17 millió, AstraZeneca-vakcinával beoltott között pár tucat vérrögképződéses esetről számoltak be.
Az uniós gyógyszerügynökség vizsgálatot folytat a vérrögképződéses esetek, illetve az ez idáig uniós használatra engedélyezett valamennyi vakcina, köztük a Pfizer/BioNtech, a Moderna és a Johnson & Johnson oltóanyagai esetleges mellékhatásainak kiderítésére.
Korábban lapunk is beszámolt arról, milyen aggályok merültek fel az AstraZeneca oltásával kapcsolatban. Több ország teljesen vagy csak bizonyos korosztályok számára leállította a készítmény alkalmazását, miután ellentétes vélemények láttak napvilágot arról, okoz-e vérrögképződést az oltás. Március elején Ausztriában egy 49 éves nő súlyos véralvadási komplikáció következtében halt meg, míg egy 35 éves nőnél tüdőembólia alakult ki, miután beoltották az AstraZeneca termékével.