Budapest;Városliget;

- VIP-sziget és betonvályú a Ligetben

Elit rendezvényhely lehet a Városligeti tó tervezett új szigete. Az érintett területen most egyetlen Fidesz közeli kézben lévő étterem működik.

A városligeti parkfelújítás beígért nagy dobása – az öt évvel ezelőtt kiírt tájépítészeti pályázatot elnyerő Garten Studio tervei szerint – az 1894-ben megszüntetett Páva-sziget visszaállítása és a Vajdahunyad várának körbecsónakázhatóvá tétele lenne. Ám ehhez jelentős átalakításokra lenne szükség az építkezésekkel amúgy is agyonterhelt Városligetben.

Ki kellene alakítani egy új 700 méter hosszú, 9 méter széles csatornaágat, amely összeköti a jelenlegi Állatkert melletti Felső-tavat a Városligeti körút alatt a Vajdahunyad várának árkával. Ez nem egyszerű feladat, hiszen az új csatorna keresztezi a kisföldalatti nyomvonalát, a Kós Károly sétányt, ráadásul át kell hidalni a Felső-tó és Műjégpálya területén lévő Alsó-tó közötti mintegy 4 méter szintkülönbséget is. Ezt a Felső-tóból ismert lépcsős rendszerekkel és csobogókkal oldanák meg, amelyek egész éves működtetése a vízkeringetéshez szükséges berendezésekkel együtt komoly költséget jelent majd.

A tó – a műjégpálya területét leszámítva – egész évben vízzel borított lesz és vízfelülete 6,5 hektárra nő. (Ez azért is lényeges, mert a tó felülete beleszámít a park Baán László miniszteri biztos által sokszor hangoztatott zöldterületi növekménybe.) A tómeder a jövőben sem lesz természetes, továbbra is mesterséges aljzatot kap, mivel a városligeti talaj olyan jó vízelvezető, hogy meleg nyarakon biztosan kiszáradna.

A betonmedret a Széchenyi Gyógyfürdő használt termálvizével töltenék fel. A jó vízminőség folyamatos fenntartása érdekében a víz 5 százalékát folyamatosan cserélni és forgatni kell. A pangó víz ugyanis könnyen megfertőződik, algásodik és büdösödik. A létrejövő új szigetre négy új hídon át lehet majd bejutni, amelyek közül kettő autóval is járható lesz. Kissé meglepő módon mobilgát is épül a tóba, amellyel a műjégpálya területét választják le ősztől-tavaszig. A tó átépítését eredetileg 2019-ben kezdték volna meg, de a múzeumokhoz hasonlatosan ez is megcsúszott. Az építés és a beüzemelés legalább két évig tart. A legutolsó fellelhető átadási dátum 2023. 

- A Városliget Zrt. arra hivatkozva építené vissza a szigetet, hogy az szerepelt a Liget Nebbien Henrik által rajzol eredeti tervein. Igen, azon valóban volt egy tó, csakhogy az akkor még egy természetes tómeder volt és egy patak táplálta, amit a Millenniumra betemettek. A mostani tervek nem egy patakról, hanem egy új betonvályúról szólnak, amelyben árammal keringetik a vizet. A kiszolgáló műszaki berendezések telepítése és a nagy kiterjedésű partrendezés pedig szinte bizonyosan elpusztítja a parton álló 150-180 éves platánokat és a mocsárciprusokat – háborog Garay Klára. A Podmaniczky-díjas városvédő arra is felhívja a figyelmet, hogy az új sziget elsősorban rendezvényhelyszín lesz, amelyet könnyen le lehet majd zárni és belépőjegyessé tenni afféle VIP rendezvényterületként. 

A csatornával leválasztani kívánt területen, a Páva-szigeten jelenleg egyetlen vendéglátóhely van, a Nyereg, amelynek egyik tulajdonosa az a Papcsák Ferenc, akinek zuglói polgármestersége idején kapta meg az éttermet birtokló cég a bérleti jogot 18 évre, méghozzá nagyon kedvező feltételekkel. Papcsák azóta a cég kisebbségi tulajdonosává avanzsált és a 24.hu beszámolója szerint milliókat keres az éttermen. Teljesen véletlen egybeesésként éppen ő nyújtotta be annak idején a Városliget kormányzati einstandjára vonatkozó törvényjavaslatot.

Újabb csaták várhatóakFogytán a kormány türelme a Liget Projekttel kapcsolatban. Erre utalnak Baán László egymást követő nyilatkozatai a kormánypárti médiában, szerinte a főváros szakmai alapú tárgyalásokra sem hajlandó, így „ebből a helyzetből csak egy jó kormány–főváros megállapodással lehetne kikerülni”. Erre a kabinet szerinte „hajlandó is lenne”. Mindezek után nem is annyira nagy meglepetés, hogy a kormányoldal egy Városliget beépítésével foglalkozó szabizottság felállítására tett javaslatot. A Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának legutóbbi ülésén Fürjes Balázs Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár mindenféle előzetes egyeztetés nélkül próbált lenyomni egy erről szó határozati javaslatot a városvezetés torkán. Fürjes hangsúlyozta: közösségi tervezésben gondolkodnak. Ám korábbi tapasztalataik alapján ezt Karácsonyék nem hitték el. Nem hiába mondta azt főpolgármester az egyik közgyűlési vitában, hogy „elmentünk a falig, sőt a ligetvédők szerint azon is túl”. Az ellenzéki városvezetésnek nehéz lenne bármiféle új engedményt elfogadtatni. A kormány a választások után tett ígéretével – mely szerint nem építenek olyat, amit az budapestiek nem támogatnak – ellentétben soha egy percre sem tett le a Liget Projekt megvalósításáról. Előbb a főváros által elrendelt változtatási tilalmat, majd az új Városliget Építési Szabályzatot (VÉSZ) írta felül egy kormányrendelettel. A kormányzati figyelmet jól jelzi, hogy a park megújítására eredetileg 15 milliárdot szántak, amit tavaly megtoldottak 3,9 milliárddal, de közben a beruházás egészének költségvetése 357 milliárdra kúszott fel a kezdeti 150 milliárdos összegről. Így a parkfelújításra fordított pénz arányaiban még inkább eltörpül a projekt egészéhez képest, ráadásul ennek jórészét elviszi a tó grandiózus átalakítása.

A járvány felerősítette az egyes rendszerek egyedi jellemzőit - erről is szó volt a Republikon Intézet illiberális államról szóló rendezvényén.