A cárnő kegyence mosolyogva fő Belzebub üstjében: évszázadok jönnek-mennek, ő örök. A látszat minden, a valóság semmi. Itt van például a vakcinavágta győztese, Oroszország. Igaz, a Szputnyik V-t úgy engedélyezték, hogy még messze nem volt túl a tudományos ellenőrzéseken, de végülis működni látszik, ezen a kis trükkön túl is tehetjük magunkat. Van azonban másik, a jelen helyzetben sokkal nagyobb baj: az oroszok ugyan kifejlesztették az oltóanyagot, csak éppen nem tudják gyártani.
„Vakcina az egész emberiségnek”, „Oroszország a legtöbbek által bizalommal fogadott vakcinagyártó”, „Az első bejegyzett Covid-19 elleni vakcina” – dicsekszik a Szputnyik V honlapja, és valóban, már csaknem két tucatnyi ország importált az oltóanyagból. Azzal persze nem kérkednek, hogy maga Oroszország is ezek között van. Még decemberben érkezett meg Moszkvába a dél-koreai GL Rapha cég két repülőgépnyi szállítmánya. Az orosz elnök vagy a külügyminiszter nem köszöntötte a repülőtéren, nem tülekedtek a forgatócsoportok. Azóta Oroszország négy (!) indiai gyártóval kötött importmegállapodást a saját vakcinájára. Télen azt is bejelentették, hogy Magyarország is gyártani fogja a Szputnyik V-t (nem úgy néz ki), aztán Olaszországban tárgyaltak ugyanerről.
A 144 millió lakosú Oroszországban Putyin elnök múlt heti bejelentése szerint a népesség 4,4 százaléka kapta meg az első oltását. Állítólag maga az államfő is azért húzta a sajátját, mert nem akart kielégíthetetlen igényeket kelteni – a 65 év felettiek között. Eddig négy és félmillió fertőzést regisztráltak, és 96 ezer orosz állampolgár halt bele a fertőzésbe.
Keleten tehát a helyzet változatlan: a tudósok világszínvonalúak, de a gazdaság alkalmatlan a nemzetközi versenyre. Oroszország, mint Nagy Katalin idején, leginkább most is a propagandában erős.