Andrew Hartman bíró pénteken úgy döntött, hogy a coloradói Boulder nem korlátozhatja saját hatáskörben a fegyvertartást és törvényen kívül helyezte a város két, 2018-ban elfogadott rendeletét. Három nappal később, hétfőn délután egy férfi besétált Boulder egyik szupermarketjébe és tüzet nyitott a múlt héten még tiltottnak számító, AR-15 mintájú félautomata puskájából. Tíz ember, köztük egy 51 éves, hétgyermekes rendőr vesztette életét. A rendőrségi elfogócsoport végül egy páncélozott járművel betört a boltba, könnyebben megsebesítette és őrizetbe vette a 21 éves elkövetőt. Közben egy másik osztag a tetőről behatolva evakuálta az üzlet emeletére menekült embereket, akik egy része koronavírus vakcinára várt a bolttal egy légtérben lévő patikában. A támadás indítékát egyelőre nem hozták nyilvánosságra.
Hat nappal korábban egy szintén 21 éves fehér férfi nyolc embert, köztük hat ázsiai származású nőt lőtt agyon georgiai masszázsszalonokban. Az egymást követő esetek utáni kommentárok szerint vége a koronavírus-járvány alatti „tűzszünetnek”: az Egyesült Államokban 2020 márciusa óta nem követtek el négy vagy annál több áldozatot követelő gyilkosságot, jóllehet 2018-ban tíz, 2019-ben kilenc ilyen volt. A legvéresebb – és máig megmagyarázatlan – tömeggyilkosságra 2017-ben, Las Vegasban került sor, amikor egy 64 esztendős fehér férfi 57 koncertlátogatót lőtt le szállodai ablakából. A legborzasztóbb a connecticuti Newton Sandy Hooks nevű iskolájában történt, ahol egy 20 éves fehér férfi 2012-ben hat felnőttet és húsz 6-7 éves gyereket mészárolt le. Mint a példákból is látható, a tipikus amerikai tömeggyilkos fehér, pszichopata férfi, akinek dolgát erősen megkönnyíti, hogy az Egyesült Államokban nagyon könnyen lehet nem csak önvédelmi, de akár katonai jellegű lőfegyverhez jutni. Becslések szerint az országban több a magánkézben lévő pisztoly és puska, mint a lakos.
Hiába támogatja a többség a fegyvervásárlás szabályainak szigorítását, a törvényhozást megbénítja a jól szervezett fegyverlobbi, amely sok évtizedes kampányával elérte, hogy a lőfegyver sokak szemében az amerikai életforma jelképe lett. A választási kampányok során a jobboldali jelöltek rendre a lopakodó diktatúra előszelének állítják be a szigorítási javaslatokat. Utóbbiak legfeljebb az iskolai tömeggyilkosságok után kapnak gyorsan elenyésző politikai támogatást. Mint egy korábbi washingtoni rendőrfőnök most keserűen megállapította, jobboldalról ilyenkor mindig az áldozatokra való emlékezést és imádkozást ajánlják, de Amerikán már nem segít az imádság, végre tenni kéne valamit.
A szenátusban azonban órákon belül újra a régi erővonalak rajzolódtak ki: a Demokrata Párt politikusai szigorítást sürgettek, a republikánusok pedig ellenálltak, illetve halogató taktikázásba kezdtek. Joe Biden elnök hosszú évek óta a szigorítás híve, de az ellentábort még a halomra lőtt kisiskolásokkal sem lehet meggyőzni. A képviselőház által nemrég elfogadott, a fegyvervásárlást legalább kissé megnehezítő törvénynek sincs esélye a szenátusban.