Tudomány;oltás;vakcina;mellékhatás;reakciók;immunválasz;

- Korábbi fertőzöttségre utalhat az oltás utáni erős reakció

Eddig úgy tűnt, a második adag vakcina után alakulnak ki erősebb mellékhatások, de egyrészt a reakciók egyéniek, másrészt most már úgy vélik a kutatók, ez akkor valószínűbb, ha a szervezet még nem találkozott a koronavírussal.

A koronavírus elleni vakcina első dózisára adott erős válaszreakció, azaz a ritkán előforduló erős mellékhatás(ok) - láz, fejfájás, testszerte jelentkező fájdalmak, fáradtság, bágyadtság - megjelenése, a szakértők szerint azt jelezheti, hogy a beoltott egyén korábban már átesett a koronavírus-fertőzésen, akár úgy, hogy nem is tud róla – írta a Webbeteg egy nemrég, a The Lancet nevű, tudományos folyóiratban megjelent tanulmány összefoglalója alapján.     

Korábbi kutatások szerint úgy tűnt, az erős reakciók kialakulására a második adag oltás beadása után nagyobb az esély, de szakértők ma már úgy vélik, hogy azoknak a szervezete, akik korábban átestek a koronavírus okozta fertőzésen - akár tudtak róla, akár nem - határozottabban reagál az első adagra.

Az izraeli Bar-Ilan University egyetemen végzett kutatás szerint „annyira kifejezett, erőteljes volt” az első oltásra adott immunválasz azoknál, akik korábban megfertőződtek, hogy „jogos lehet annak a kérdésnek a mérlegelése, nekik nem volna-e elegendő egyetlen adagnyi vakcinát beadni” – írták a kutatók. 

Egy másik, szintén a The Lancetben megjelent másik tanulmány szerint azok szervezetében, akik korábban megfertőződtek, az első oltás után 140-szer több antitest termelődött, mint azokéban, akik még nem fertőzöttek meg.

Nem minden szervezet egyformán reagál

A Mayo Klinika hálózatához tartozó egyik kórház oltási csoportjának vezetője, Erin Morcomb családorvos szerint a védőoltásra adott reakció egyéni, és a korábbi egészségügyi előzményeknek megfelelően változó. „Azt láttuk a vizsgálatok adataiban – eddig –, hogy az elsőhöz képest kicsit nagyobb eséllyel idéz elő mellékhatást a második adag, viszont mindazoknál, akik korábban átestek a Covid-19 fertőzésen, magasabb annak kockázata, hogy a mellékhatásokat már az első adag után tapasztalják.”

Ennek oka az lehet, hogy a korábban megfertőződöttek immunrendszere már felkészült a vírus leküzdésére, a szervezetükben elraktározódott az immunválaszhoz szükséges ellenanyag. Az első adag oltás után a szervezetük felismeri, hogy már van benne ilyen antitest, és erőteljes immunválasz alakul ki. Erin Morcomb hozzátette, azoknál azonban, akik monoklonális antitestkezelést kaptak, 90 napot várni kell az oltással, mert a vakcina megakadályozná az immunrendszert abban, hogy megadhassa a megfelelő választ.   

Azoknál, akik az oltás beadása előtt nem estek át a fertőzésen, a vírus az első adagnál „bemutatkozik” a szervezetnek és a második dózis válthat ki erőteljes reakciót. „Ekkor a szervezet felismeri, és elkezdi beindítani az immunválaszát” – mondta a szakorvos. Megjegyezte azt is, mindez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a mellékhatások elmaradása arra utal, hogy a vakcina nem hatásos. 

Azzal kapcsolatban, hogy koronavírus-fertőzés után mikor lehet oltani, Erin Morcomb azt mondta: bár 90 napos várakozást javasoltunk, azoknál, akik nem kaptak monoklonális antitestterápiát, nincs szükség ennyi időre. „Ma úgy gondoljuk, a 14 napos karanténidőszak letelte után lehet oltani.”

Magyarországon a koronavírus-fertőzésen átesettek a pozitív tesztjük után három hónappal kaphatják meg az oltás első adagját.