Ingatlan;nyaraló;adásvétel;ingatlanárak;

- A tópart lett az új belváros a lakáspiacon

Az elkövetkező hónapokban szinte bármilyen ingatlant el lehet majd adni a tóparti településeken. A korlátozások elől nyaralóba menekülne ugyanis, aki csak teheti, a Balatonnál pedig a befektetők is jó lehetőségeket látnak.

Rekordszintre emelkedett a legnépszerűbb nyaralótérségekben eladásra kínált házak, lakások és nyaralók iránti kereslet az idén. A Balaton-part Somogy megyei részén meghirdetett lakóingatlanok iránti érdeklődés 84 százalékkal haladta meg az elmúlt öt év átlagát, a Veszprém és a Zala megyei részeken pedig 54 százalékos volt a növekedés. A Velencei-tónál a gárdonyi és a velencei ingatlanokra ötödével több most az érdeklődő, a Tisza-tó környékén pedig csaknem kétszerannyian szeretnének vásárolni, mint az elmúlt években. A tóparti ingatlanok iránti idei kereslet így már hasonlatos a 2014-ben indult lakáspiaci boom legerősebb éveiben Budapest belvárosában tapasztaltakhoz – derült ki az ingatlan.com elemzéséből. A portál a több mint 16 ezer vonatkozó hirdetése kapcsán azt vizsgálta: az azokat megnyitók milyen arányban indítottak a mobilapplikációból telefonhívást is, vagy fedték fel az adott hirdetéshez tartozó telefonszámot. 

Az így mért érdeklődések számának változása a korábbi statisztikák szerint összehangban van a későbbi adásvételek számának változásával

– mondta el lapunknak Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Vagyis a felfutó kereslet nyomában várhatóan az eladások is megugranak majd.

Ahogy arról korábban a Népszava is beszámolt: a koronavírus-járvány miatt egy évvel ezelőtt elrendelt szigorítások feloldása után tavaly májusban szinte rögtön megugrott a kereslet a nyaralók iránt, és felpörögtek az eladások is. Elsősorban nem a luxusingatlanokat vásárolták persze, a kereslet inkább az olcsóbb árfekvésű nyaralók iránt volt nagy. A korlátozások idején a négy fal közé szorult városlakók szemében felértékelődött ugyanis még egy zsebkendőnyi telek is. A home office lehetősége és az utazási korlátok együttesen a vásárlásra ösztönözték azokat, akik eddig korábban csak gondolkoztak rajta, és persze volt némi megtakarításuk is. 

A helyzet azóta sem sokat változott, így mindez idén tavasszal újabb lökést adott az évek óta egyébként is stabil tóparti keresletnek.

A járvány utáni időszakra készülve ugyanakkor már a befektetési célú vásárlók fantáziáját is megmozgathatják ezek az ingatlanok. A balatoni régióban tervezett turisztikai beruházások után „négy évszakossá” válhat a tó partja, ráadásul ezeken a településeken rengeteg lakóingatlan is épül most. A Velencei-tó népszerűségét pedig a főváros közelsége is erősíti – magyarázza Balogh László. Szerinte ezeken a területeken az elkövetkező hónapokban még nagyobb felfutás várható, így a rekordszintű kereslet és a járványhelyzet miatt idén tavasszal, illetve nyáron szinte bármilyen ingatlant el lehet majd adni.     

Budapestet közelítik a balatoni ingatlanárakAz erősödő kereslet az árakra is hatással van. A Balatonnál mért - az északi parton 675 ezer forintos, a déli parton 635 ezer forintos – átlagos négyzetméterár már csak kevéssel marad el a budapesti 720 ezer forintos átlagtól. A Budapesthez közelebb eső településeken jellemzően többet kérnek az ingatlanokért. Az északi parton Alsóörs a legdrágább, ahol 946 ezer forint az átlagár, Ábrahámhegyen viszont 400 ezer forint alatti négyzetméteráron lehet vásárolni. A déli parti toplistát Zamárdi és Szántód vezeti több mint 1 millió forintos átlagos négyzetméterárral. Ezeken a településeken hatalmasat ugrottak az árak: tavaly márciusban Szántódon 800 ezer, most 1 millió 152 ezer forintot kérnek négyzetméterenként, Zamárdiban pedig 620 ezer után most 1 millió 16 ezer forintot. A legolcsóbb település Balatonmáriafürdő, ahol egy négyzetméter átlagosan 357 ezer forint, de tavaly még itt is 240 ezer forint körül jártak csak az árak. A Velencei-tónál kevésbé érezhető a drágulás, Gárdonyban 606 ezer, Velencén 554 ezer forint most az átlagos négyzetméterár. A Tisza-tó mellett átlagosan 171 ezer forintot kérnek egy négyzetméterért, de a legdrágább Sarudon 243 ezer forint a négyzetméterár, ami majdnem a duplája a tavalyinak.

Idén eddig a tavalyi hasonló időszakhoz képest átlagosan 10-15 százalékkal drágultak a füstölt hústermékek.