Zavartalanul folynak a forgatások Magyarországon, a legújabb korlátozások nem érvényesek erre a szektorra – tudtuk meg filmszakmai forrásainktól. A filmipar kiemelt nemzetstratégiai fontosságú ügy, hiszen komoly bevételt termel a hazai gazdaságnak és szektorban dolgozó mintegy húszezer technikai embernek és kreatívoknak, akik projektalapon dolgoznak. Több magyar fim is forog, így Tiszeker Dániel új egészestés műve a Nagykarácsony. Ennek a produkciónak nagy részét a Várkert bazár külső helyszínén rögzítik. Március közepéig tartanak a munkálatok és középpontjában az Ötvös András alakította tűzoltó áll. „Az előkészítésünk a koronavírus-járvány legsötétebb heteit is érintette, így végig Damoklész kardjaként lebegett felettünk, hogy nem fogunk tudni elindulni a forgatással. Azt tudtuk, hogy - karácsonyi, téli film lévén - ha tolódunk, akkor az egy év csúszást jelent.
Munkavédelmis, illetve egészségügyis kollégáinkkal kialakított védekezési tervvel és a Filmintézet nagyvonalú támogatásával végül neki tudtunk kezdeni a forgatásnak.” – nyilatkozta korábban Osváth Gábor producer. "A védekezési metódusok egyikét meg is tapasztaltuk, az orrba felnyomott pálca formájában, amely PCR teszt néven futott."
Amire egyébként Osváth utal, az egyrészt az, hogy a Nemzeti Filmintézet (NFI) még tavaly áprilisban kidolgozta a Covid-ajánlást, azaz azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartani a pandémia idején zajló forgatások során. Másrészt, ami a nagylelkűséget jelenti, az az, hogy az NFI állja a produkciók egészségügyi pluszköltségeit. Enyedi Ildikó A feleségem története 30 millió, Fabricius Gábor első mozifilmje, az Eltörölni Frankot! produkciója pedig 14 millió forint „segélyt” kapott a gyártási támogatástól függetlenül.
Ez nem jelenti azt, hogy nem lenne egészen más egy forgatás most, mint korábban, hiszen a víruskorszak előtt a cél a sebesség volt, ezért a lehető legtöbb ember dolgozott a felvételek során, most a feladatot a lehető legkevesebb emberrel kell megoldani. A legkiszolgáltatottabb helyzetben a színészek vannak, akik nem játszhatnak a kamera előtt maszkban (hacsak ez nem része a történetnek) és egy-egy megbetegedés hosszú hetekig tartó leállást is eredményezhet – ezeket az eseteket azonban nem szokás nagydobra verni. A most forgó magyar filmekkel kapcsolatban a filmesgyakornok.hu oldalon is érdemes tájékozódniuk a lelkes, a szakmában dolgozni vágyó fiataloknak. Itt kiderül például, hogy az éppen most forgó Keresztanyu című tévésorozat stábjában vannak még üres helyek.
Annak oka, hogy a filmipar efféle külön elbírálást élvezhet, a nagyon sok pénzt elköltő külföldi produkciókban keresendő. A stábok tagjai egyedi beutazási kérelmek segítségével tudnak jönni-menni a határzárak ellenére. Nagy fegyvertény volt, hogy nyáron sikerült visszacsábítani a Warner stúdió gyártásában készülő, Denis Villeneuve rendezte Dűne stábját a pótforgatásokra. Ekkor Tóth Mihály, az Origo Filmstúdió kommunikációs és marketing vezetője lapunknak azt nyilatkozta: olyan védelemmel van ellátva stúdió egész területe - kezdve a szigorú beléptető rendszerrel –, amellyel jelen pillanatban a stúdió a legbiztonságosabb hely az országban. Ehhez hozzátartozik, hogy a külföldi stábok egyrészt támaszkodhatnak az NFI covid-ajánlásaira, de el is térhetnek attól, sőt még szigorúbb szabályokat határozhatnak meg. Jelenleg, - persze a legnagyobb titoktartás mellett -, a Mafilm fóti stúdiójában a Last Kingdom című brit Netflix-széria ötödik évadának forgatása zajlik, a rajongók pedig izgulhatnak, hogy vajon visszatérnek-e a rövidebb szerepben látható magyar színészek.