Alig ért véget a sztrájk a makói gumigyárban, ismét a munkabeszüntetés eszközéhez nyúltak a dolgozók. Ezúttal az egyszerhasználatos orvostechnikai eszközöket gyártó B. Braun gyöngyösi üzemében állították meg délben a gépsorokat a cég béremelései ajánlatával elégedetlen munkavállalók. A sztrájkban szinte a teljes műszak részt vesz.
A mintegy 1600 dolgozót foglalkoztató B. Braun a járványhelyzetben elhalasztott műtétek miatt visszaeső megrendelésekre hivatkozva az idén a korábbiaknál kevesebb, mindössze 4,7-5,4 százalékos béremelést ajánlott - legalábbis a vállalatnál legnagyobb létszámban dolgozó szerelék-összeállító munkatársaknak. A helyi Vasas Szakszervezet azonban az összes munkavállaló számára szeretne 8 százalékos alapbéremelést elérni. A sztrájkkövetelések része az is, hogy a bónuszrendszer feltételei legyenek átláthatók és teljesíthetők. A dolgozók szerint ugyanis a cég olyan mennyiségi és minőségi elvárásokat támaszt, amelyet háromnegyedük képtelen teljesíteni. Ha stimmel is a darabszám, akkor nem megfelelő a minőség, vagy fordítva; az elvárások pedig nem is mindig egyértelműek – vázolta lapunknak a problémákat László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke.
A fentiek miatt a dolgozók február végén már tartottak egy 2 órás figyelmeztető sztrájkot, a szakszervezet szerint azonban a munkáltató azóta sem tett új ajánlatot, az álláspontok érdemben nem közeledtek. Ezért mától kezdődően három napon át három műszakban összesen kilencszer állítják majd meg a gépsorokat a B. Braun elégedetlen munkavállalói. Az első 2 órás munkabeszüntetés délben kezdődött, este 20-22 óra között az esti műszak, majd csütörtök hajnalban 4 és 6 óra között a reggeli műszak sztrájkol, és ez így megy majd egészen péntekig. László Zoltán szerint azért szervezték így, mert a gyár minden műszakjának dolgozója jelezte, hogy szeretne részt venni a sztrájkban.
A szakszervezeti vezető azt mondja: a cég vezetősége ugyanakkor megpróbálta a munkabeszüntetésről lebeszélni a dolgozókat. A pandémiás szabályokra hivatkozva ráadásul csak kültéren, az udvaron biztosítanak helyet a sztrájkolóknak, még az éjszakai és a hajnali műszak idején is. Azt pedig nem engedték meg, hogy a hidegebbre és csapadékosra forduló időjárás miatt sátrakat állítsanak fel. Ez a hozzáállás nem vall a munkavállalói egészségét fontosnak tartó munkaadóra – fogalmazott László Zoltán, aki szerint mindez sokkal inkább a sztrájknak, semmint a pandémiás helyzetnek szól. Decemberben ugyanis egy technikai probléma miatt kellett leállni az üzemben, és elhagyni a gyártóterületet. Akkor – bár szintén járványhelyzet volt – meg tudták oldani a dolgozók fedett helyen történő elhelyezését. A februári figyelmeztető sztrájk idején ugyanakkor már az udvaron kellett ácsorogniuk. Ennek ellenére szerda délben szinte a teljes műszak kint állt az udvaron, a sztrájkoló dolgozók nagyon elszántak és nem félnek – mondta László Zoltán. Közölte azt is: rengeteg szolidaritási nyilatkozatot kaptak a hazai és a külföldi – cseh, német, osztrák – szakszervezetektől.
A vállalat a sztrájksorozat bejelentésére múlt héten úgy reagált, hogy az tovább rontja a cég pénzügyi helyzetét, illetve a további beruházásokat és így a növekedést kockáztatja. A B. Braun szerint a szakszervezetnek be kellene látnia, hogy az egészségipar szereplőit különböző módon érinti a koronavírus válság. A gyöngyösi gyárban előállított termékeik iránti kereslet a pandémia – a műtétek elnapolása - miatt jelentősen csökkent, így 2021-ben előreláthatólag több millióval kevesebb termék kerülhet le a gépsorokról. Januárban az üzemben előállított termékek értékesített darabszáma két számjegyű visszaesést mutatott – írták, jelezve: az elhúzódó járványhelyzet miatt a kórházi megrendelések számában nem várható jelentős változás.