koronavírus;Szputnyik V;vakcina-útlevél;Sinopharm;

- Uniós pecsétet kaphat a kínai és az orosz oltás a vakcinaútlevélben

A dokumentum háromféle igazolást adhat.

Az Európai Unió elfogadná a kínai és az orosz oltóanyagot a közös védettségi igazolásban – ismertette az Euronews a Bloomberg hírügynökség által megszerzett Európai Bizottsági (EB) javaslatot.

Mint írták, az EB a jövő héten mutatja be tervét arról az úgynevezett védettségi igazolásról. A dokumentumot a déli tagállamok kérésére vezethetik be és a koronavírus elleni oltás meglétét, illetve más jellegű védettséget igazolhat. A cél az utazások megkönnyítése a nyári turista szezonra. 

A dokumentum háromféle igazolást adhat: 

  • Az oltás meglétét, illetve azt, hogy milyen oltóanyagot kapott az illető,

  • Azt, hogy az illető negatív koronavírus tesztet mutatott fel,

  • Vagy pedig azt, hogy már átesett a betegségen, ezáltal természetes védettséget szerzett.

Kiemelték, hogy a magyarokat leginkább érdeklő rész az lehet, hogy a védettséget igazoló uniós dokumentumot azok is megkaphatják-e, akik az unióban nem engedélyezett kínai Sinopharm, vagy az orosz Szputnyik V oltóanyagot kapták. Jelenleg Magyarországon használnak uniós engedély nélkül kínai és orosz oltóanyagot, de Szlovákiába is érkezett már egy szállítmány a Szputnyik V vakcinából. 

A Bloomberg hírügynökség forrása úgy fogalmazott, hogy az Európai Gyógyszerügynökség engedélye mellett a tagállami vészhelyzeti engedélyeket is figyelembe veszik majd a dokumentum kiállításánál. Az igazoláson várhatóan szerepelni fog az illető neve, a személyi igazolványának, vagy útlevelének a száma, a születési ideje, illetve az, hogy milyen oltóanyagot és hány dózist kapott. Végül az Európai Parlamentnek (EP) kell döntenie, de addig még a javaslat is változhat.

 

A Népszava március elején írta meg: a magyar kormány úgy döntött, hogy az oltási igazolás nem fogja tartalmazni a vakcina típusát, míg egy hónapja ezzel ellentétes iránymutatásokat hagyott jóvá az EU-ban. Amennyiben a most ismertetett változatot fogadja el az EP, több mint valószínű, hogy a magyar szabályozást is újra át kell dolgozni.

Még jobban bekeményített a junta: öt médiaszolgáltatót betiltottak, rendőrök szálltak meg kórházakat, egyetemeket és pagodákat. A cél most látszólag az, hogy minél több tiltakozót fogjanak el.