Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti partnerség helyreállítása és újjáélesztése volt az egyik fő téma pénteken, amikor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Joe Biden amerikai elnök egyeztetett egymással telefonon.
A Fehér Ház közleménye szerint megállapodtak abban, hogy négy hónapra felfüggesztik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által korábban jóváhagyott – az Airbus-Boeing-üggyel kapcsolatos – vámok kivetését, és törekednek a régóta folyó vita megoldására. Az Egyesült Államok, valamint az Európai Bizottság között 2004 óta húzódik vita a világ két legnagyobb repülőgépgyártója, az amerikai Boeing és a francia Airbus anyagi támogatásáról.
A WTO vitarendezési testülete 2018 májusában az Európai Uniót, 2019 áprilisában viszont az Egyesült Államokat marasztalta el. A WTO választottbírósága pedig 2019 októberében mondta ki, hogy évi 7,5 milliárd dollár kárt okoztak az Egyesült Államoknak az Airbusnak kölcsönök formájában nyújtott, tiltott uniós támogatások. Ezért engedélyezte, hogy az USA büntetővámot vessen ki 7,5 milliárd dollár értékű európai termékre. A Kereskedelmi Világszervezet tavaly októberben viszont az EU-nak engedélyezte, hogy 4 milliárd dollár értékű amerikai terméket sújtson büntetővámmal a Boeingnek nyújtott, tiltott támogatások miatt.
A két vezető abban is egyetértett, hogy együttműködnek a COVID-19 járvány visszaszorítása érdekében. Az EB elnöke meghívta az amerikai elnököt egy májusi, Rómában tartandó egészségügyi témájú csúcstalálkozóra Rómába.
Ursula von der Leyen és Joe Biden között szó volt még a globális gazdasági fellendülésről, az éghajlati válság kezeléséről és a demokrácia megerősítése érdekében teendő intézkedésekről. Megállapodtak abban is, hogy együttműködnek a közös kihívásokat jelentő ügyekben is, ezek sorában mindenekelőtt Kínát, Oroszországot, Fehéroroszországot, Ukrajnát és a Nyugat-Balkánt említették.