Az osztrák kormány Görögország és Ciprus példáját kívánja követni a zöld útlevél kiadásával. Mindazok, akik megkapják az okmányt, a kabinet tervei szerint
Sebastian Kurz kancellár a múlt héten, digitális formában megrendezett európai uniós csúcstalálkozón hangoztatta, hogy jó lenne az útlevelet európai szinten kibocsátani, de ha nem megy, akkor legalább a hasonló helyzetű szomszédokkal.
Ha ez sem megoldható, így a kancellár, akkor nemzeti szinten. Szerinte a dél-európai uniós országok, melyek számára roppant fontos az idegenforgalom (Horvátországban például 25 százalékát teszi ki a belföldi összterméknek a turizmus), támogatják az osztrák kezdeményezést, de Lettország és Szlovákia is.
Egyelőre viszont korainak tartja a privilégiumokat kínáló útlevél kiadását Németország és Franciaország, szerintük meg kell várni azt, hogy a lakosság többsége megkapja a védőoltást (az osztrák szociáldemokraták közlése szerint a mintaként emlegetett Izraelben már a lakosság 88,7 százalékát legalább az első adaggal beoltották, Ausztria viszont csak 4,5 százaléknál tart). A kancellár március 4-én Jeruzsálembe repül, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel a két ország közötti együttműködésről tárgyaljon a koronavírussal kapcsolatban. Ursula van der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az útlevél kibocsátása előtt egyértelműsíteni kell azt is, hogy a beoltott személyek, ha védettek is, nem fertőznek-e meg más embereket. A bécsi egészségügyi tanácsos, Peter Hacker úgy gondolja, tabudöntögetés lenne a be nem oltottak hátrányos megkülönböztetése. Az oltás ellenzőinek pártolójává vált szélsőjobboldali szabadságpárt elnöke, Norbert Hofer egyenesen veszélyesnek és embertelennek minősítette a kancellár javaslatát.
Annyi bizonyos, hogy előbb-utóbb minden uniós tagországra kiadják a vélhetően a mobiltelefonokra küldött különleges engedélyeket, csak az időpontját illetően térnek el a vélemények.
Az osztrák kancellár szerint, ha a lakosság egyre kevésbé követi a bezárkózás előírásait, akkor azt felesleges erőltetni, fontosabb a tömeges tesztelés, az oltás, jobb helyzetet teremt a javuló időjárás is. Martin Söder, bajor miniszterelnök viszont eltökélten hangoztatta, hogy amíg továbbra is átlagot meghaladóan sok a koronavírus dél-afrikai mutációjával fertőzött személy Tirol tartományban, addig az osztrák-német határ zárva marad.
Az EU-csúcsot megelőzően, szerdán 15 órás vita folyt a bécsi parlamentben Ausztria fertőzési helyzetéről. Három fontos döntés született:
a kormány meghosszabbítja a nettóbér 80-90 százalékát kitevő kurzarbeit juttatást,
március 1-től Bécsben, 15-től az ország egész területén havi öt darab ingyenes tesztelő felszerelést adnak minden 15 éven felüli lakosnak (a teszteket patikák osztják, s a mérés otthon végezhető el),
s 600 euróig terjedő adót vonhatnak le azok a munkavállalók, akik home office-ban dolgozva új íróasztalt, karosszéket vásárolnak.
A gyorstesztet mindazonáltal a fodrászoknál, a határátkelőknél nem fogadják el igazolásnak.
Két rossz hírt is kaptak az osztrákok:
Ami a gyerekeket illeti, ők döntően könnyen vészelik át a vírusfertőzést, de a betegség lefolyása után 2-4 héttel a gyermeki immunrendszer túlzottan reagál és úgynevezett sokszervi megbetegedést idézheti elő.
Hétfőn ismét a lakosság elé lép Sebastian Kurz, a korábbi várakozásokkal ellentétben azonban nem fog sem az idegenforgalmat, sem a vendéglátást illetően lényeges változást bejelenteni. Ahogy a kancellár fogalmazott, a brit mutáns vált uralkodóvá az országban, így szinte teljesen semmissé tette a korábbi hathetes lockdown kedvező hatásait. A napi új fertőzöttek száma megközelíti a 2500-at.