;

Bioritmus;időjárás;tavasz;tavaszi fáradtság;

- Ha tavasz, akkor fáradtság – Így küzdhetjük le

Az évszakváltással járó folyamatok a járvány miatti korlátozásokkal és a klímaváltozással súlyosbítva megterhelővé teszik az időszakot.

Ha tavasz, akkor fáradtság – Így küzdhetjük le   

Itt a tavasz. Hétfőtől a naptár szerint, a nap-éj egyenlőséggel pedig március 20-án hivatalosan is véget ér a tél. A természet ébredezik, nem ritka azonban, hogy ilyenkor reggelente alig tudunk felkelni, napközben még a kisebb feladatok is kimerítenek, és szinte folyton csak a pihenésen jár az eszünk. Ráadásul most az otthoni munkavégzés és az állandó bezártság is nehezíti a helyzetünket, emiatt is fáradékonyabbak vagyunk.

Télen nemcsak a nappalok rövidek, a napsugarak ereje is mérsékelt, ennek következtében pedig alacsony a kedélyállapotunkra ható szerotonin hormon szintje, ez közrejátszik a depresszív hangulat kialakulásában. A hideg, száraz levegő miatt általában kevesebb időt töltünk a szabadban, és energiadúsabb, de vitaminszegényebb ételeket fogyasztunk. Mindez az anyagcserénk lassulását, a szervezetünk testi-lelki tartalékainak fokozatos csökkenését idézheti elő, aminek következtében az alvásigényünk is megnő.

„A nappalok hosszabbodásával megfordul a folyamat: a több napfény hatására az alvást szabályozó melatonin hormon szintje csökken, a szerotoninszint pedig növekszik, és ez megváltoztatja a szervezet biológiai óráját. Bár a hormonháztartás alkalmazkodik az évszakokhoz, az átmeneti időszakok általában megterhelik a szervezetet. Az átállás egyik tünete lehet a tavaszi fáradtság.

Ez a természetes folyamat nappali álmosságban, fáradékonyságban, kedvtelenségben mutatkozhat meg.

A globális felmelegedéssel járó éghajlatváltozás, a szélsőségesebb, néha egészen extrém időjárási körülmények miatt ez az időszak már nem csak a frontérzékenyek számára egyre megterhelőbb” – mondta Gosztola Petra, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa, aki a kellemetlenségek leküzdéséhez néhány tanácsot is adott. 

Ússzunk a fényárban!

Legyünk friss levegőn és természetes fényben, amennyit csak tudunk. Ez egyrészt serkenti a hormontermelődést, így növeli az örömérzetet, másrészt az oxigéndús levegő felpezsdíti a vért, frissíti a gondolkodást és segíti a koncentrációképességet is. Használjuk ki a napfény energiáját, és fokozatosan kezdjünk el mozogni, lehetőleg minél többet, sétáljunk, túrázzunk, sportoljunk a szabadban vagy kertészkedjünk.

Aludjunk eleget, de ne vigyük túlzásba!

Ha egész héten keveset aludtunk, bármennyire is csábító, ne hétvégén próbáljuk behozni a lemaradást. A túlalvástól a szervezet ugyanis még fáradtabb lesz. Törekedjünk inkább a rendszerességre, és próbáljuk rászoktatni magunkat, hogy mindig azonos időben feküdjünk le és keljünk fel. 

Táplálkozzunk vitamindúsan!

Az energiaszintünket a bevitt táplálék határozza meg. Tavaszi fáradtság idején fogyasszunk minél több vitaminban, ásványi anyagban és nyomelemben gazdag élelmiszert, friss, szezonális zöldséget és gyümölcsöt. Ilyenkor különösen fontos, hogy pótoljuk az immunrendszer számára legfontosabb vitaminokat: az E- és a C-vitamin, valamint a béta-karotint. Kiváló E-vitamin-források a növényi olajok, a gabonafélék csírája, a hús, a máj, a tojás és a zöld növények. Utóbbiak tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben a C-vitamint. Béta-karotin pedig főként a sárgarépában és a sütőtökben található. Fontos az is, hogy kerüljük a nehéz ételeket, ezek megemésztése ugyanis sok energiát vesz igénybe.

Igyunk sok folyadékot!

A változatos és kiegyensúlyozott étkezés mellett figyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is. Igyunk naponta legalább 2 liter vizet, esetleg frissen facsart gyümölcs- vagy zöldséglevet, gyógyteákat. Ezzel serkentjük anyagcserénket és a sejtjeink működését, így könnyebben át tudjuk vészelni a fáradékony időszakot. Törekedjünk arra is, hogy ne nyúljunk újra és újra a kávésbögrénk után, inkább nyissunk ablakot és végezzünk pár tornagyakorlatot.

Ha semmi nem segít

„Ha a fentiek egyike sem válik be, és azt tapasztaljuk, hogy kimerültségünk évszaktól független, állandó fáradtság, koncentrációzavar gyötör minket, sőt szinte betegnek érezzük magunkat, keressük fel háziorvosunkat. Egy elhúzódó, krónikus fáradékonyság mögött akár szervi elváltozás, működési zavar vagy pszichés probléma is állhat, ami további kivizsgálást, gyógykezelést igényelhet” – hangsúlyozta Gosztola Petra.

Az akár enyhe tünetekkel átvészelt fertőzés idegrendszeri szövődményei hónapokon keresztül is megnehezíthetik a mindennapokat.