Joe Biden elnök a Fehér Háznál rendezett gyászünnepségen emlékezett meg a koronavírus félmillió amerikai áldozatáról. Az elnök ötnapos nemzeti gyászt rendelt el, a Fehér Házon és a szövetségi kormányzat épületein félárbócra eresztették a nemzeti lobogót. Rövid beszédében utalt arra, hogy személyesen is tudja, milyen érzés a családoknak elveszíteni szeretteiket. „A nemzet újra mosolyogni fog, újra lesznek napfényes napjai, ismét megtanul örülni. Közben pedig minden elveszített emberre emlékezni fogunk, az életükre, hátrahagyott szeretteikre. Ígérem, hogy túljutunk ezen” – vigasztalta az országot, majd gyertyát gyújtott, egy perces főhajtással adózott az áldozatok emlékének és keresztet vetett, mielőtt visszatárt volna a rezidenciára. A washingtoni Nemzeti Székesegyház harangja ötszázszor kondult meg, és az ország más városaiban megemlékezéseket tartottak.
Az utóbbi hetek statisztikái valamelyest javulást mutatnak, de a járvány továbbra is tombol. Biden beiktatása előtt, január 19-én este még 400 ezer áldozatra emlékezett, s alig több mint egy hónapra volt szükség újabb százezer ember elvesztéséhez. Az egyes államok jobboldali törvényhozásai mégis politikai csatározásokkal vannak elfoglalva. Arra játszanak, hogy az amerikaiak már belefáradtak a maszk viselésébe és a bezártságba. A Trumphoz lojális helyi politikusok már több mint harminc államban próbálják korlátozni a járványellenes küzdelmet irányító demokrata párti vagy akár republikánus kormányzók jogköreit. Tavaly áprilisban az amerikai történelemben először fordult elő, hogy mind az ötven állam kormányzója rendkívüli helyzetet hirdetett.
A volt elnök hétfőn hisztérikusan reagált arra a hírre, hogy a legfelsőbb bíróság indoklás nélkül elutasította beadványát és nem akadályozta meg adóbevallásainak kiadását. A kilenctagú testületben, ahová pedig Trump három bírót is jelölhetett, ezek szerint nem voltak legalább négyen, akik mérlegelésre érdemesnek tartották volna a keresetét. (Az eljárási szabályok szerint ennyi voks kellett volna az ügy befogadásához.) A több millió oldalnyi dokumentumot a Trump könyvelését végző New York-i cégnek még ezen a héten el kell juttatnia az állam ügyészségéhez.
Trump hosszú, rengeteg sérelmet felhánytorgató közleményében „elnöknek” nevezte magát és megismételte, hogy szerinte ő nyerte a választást. Egyik legabszurdabb állításaként azt írta, hogy a „fejvadász” ügyészek és államügyészek fegyverként használják a törvényt politikai ellenfeleik ellen, ez pedig nem igazságszolgáltatás, hanem fasizmus, amit az amerikai nép nem fog elfogadni.