;

Egyesült Államok;Texas;Joe Biden;hidegfront;Ted Cruz;

- Ted Cruz sújtotta övezet Texas

Már a repülőtéren lebukott a szenátor, aki a hideg elől Mexikóba menekült. Államába lassan visszatér az áram, ám még mindig 15 millióan vannak ivóvíz nélkül.

Joe Biden elnök katasztrófa sújtotta állammá nyilvánította Texast, Louisanát és Oklahomát, ahol már egy hete rendkívüli a hideg. Az időjárási anomáliának már mintegy hatvan halálos áldozata van, az állapotokra jellemző, hogy csak Texasban másfél magyarországnyi ember van még vezetékes ivóvíz nélkül. Sok helyen négy-öt nap után kezd visszatérni a villany, de még mindig rotálni kell az áramszüneteket, mert az erőművek termelése is csak lassan áll helyre.

A szövetségi segítség első hulláma már a múlt hét közepén megérkezett: dízelüzemű áramfejlesztőket és a hozzájuk szükséges üzemanyagot repítettek Texasba, ahol viszont napokba telt az elosztás és telepítés megszervezése. A washingtoni kormányzat most olyan forrásokat nyit meg, amelyekből egyebek mellett a megrongálódott lakóházak helyreállítása, illetve a károsultak átmeneti elszállásolása finanszírozható. Texas republikánus kormányzója, Greg Abbott még többet szeretett volna, de „a jó irányba tett első lépésnek” minősítette a demokrata párti elnök intézkedését – ezzel együtt kitart az állam villamosenergia-önállósága mellett, ami a következő hónapokban nyilván viták tárgya lesz. Biden a napokban Texasba tervez látogatni, de csak akkor megy, ha jelenléte nem zavarja a helyreállítást. Az utóbbi feltétel arra utal, hogy nem akar nyilvános purparléba keveredni Abbottal. A Demokrata Párt stratégái régóta mondogatják, hogy a hagyományosan konzervatív állam a demográfiai folyamatok miatt a jövőben liberálisabb irányba fordulhat.

Szakértők szerint a mérések kezdete, azaz jóval több mint egy évszázad óta minden eddiginél erősebb fagyhullám az éghajlatváltozás következménye. A sarkvidéki levegő gyorsabban melegszik, mint a mérsékelt égövi, ettől lelassul a „futóáramlat”, azaz a felső légkörben körbeérő, nagy sebességű szél, amely normál körülmények között helyén tartja a sarkvidéki légtömeget. Így a jövőben arra lehet számítani, hogy az eddiginél erősebb hideg légbetörések szakítják majd meg az amúgy mind melegebb időjárási periódusokat, gyakoribbak lesznek a szélsőséges időjárási jelenségek.

Ha mindez nem lenne elég, Texasnak Ted Cruzzal is együtt kell élnie – legalábbis 2024-ig, amikor a szenátornak újra a választók elé kell állnia. A januári felmérések szerint a helyi republikánusok 76 százaléka támogatta Cruzt, de ez változhat, miután a hidegfront érkezésekor a mexikói Cancúnba vitte a családját. Irodája megpróbálta titokban tartani, hogy a politikus elszökött a fagy elől, de már a repülőtéri beszállásnál lefényképezték, s mire szerda este megérkezett a fényűző Ritz-Carlton hotelbe, már záporozott rá a kritika. Erre azt tette, amit a helyében nyilván minden szerető apa tett volna: ráfogta az egészet két lányára, mondván, hogy a tíz és tizenkét éves gyerekek akartak a meleg tengerpartra utazni. Csütörtökön azt mondta, hogy ő eleve csak egy napig akart maradni és hazarepült a hideg Texasba. Az őt visszafelé elkísérő tévéstáboknak arról beszélt, mennyit szenvedtek az állam lakói az időjárás miatt. A New York Timeshoz eljuttatott SMS-váltásokból aztán gyorsan kiderült, hogy Cruz hazudott, eredetileg vasárnapig akart Cancúnban maradni.

Cruz a szövetségi szenátus egyik legismertebb és legkevésbé kedvelt tagja, akiről még republikánus kollégái sincsenek túlzottan jó véleménnyel. Sikertelenül indult a 2016-os elnökválasztáson, most pedig a jobboldali populisták vezérének Trump bukásával esetleg megüresedő posztjára pályázik. A hétvégén azonban minden humorista rajta köszörülte a nyelvét. A leggyakoribb poén szerint még van mit tanulnia a populizmusból, ha népszerű szeretne lenni.

A kulturális és sportintézményekbe csak az egészségügyi minisztérium oltási igazolását felmutatókat vagy már nem fertőző volt vírushordozókat engednek be.