Nicole Schalla rendszeresen Hollandiába járt nyaralni a szüleivel, 1993 őszén azonban a 16 éves lánynak nem akaródzott velük menni, inkább a barátjával töltötte szabad idejét. Október 15-én este éppen hazafelé tartott. Leszállt a buszról, és valaki a nyomába szegődött. A férfi megfojtotta és valószínűleg meg is erőszakolta. Utóbbit a rendőrség csak feltételezte, biztosan megállapítani nem tudta, mert a rossz idő miatt (a bűncselekmény elkövetésekor szakadt az eső) kevés nyom maradt. A nyaraló szülőket a sógornő értesítette a tragédiáról.
„Először nem akartam elhinni, amit hallottam, úgy is tettem le a telefont, hogy azt mondtam a feleségemnek, itt valami félreértés történt – idézte fel Joachim Schalla, Nicole édesapja a német RTL televízióban a történteket. – Pár perccel később azonban már a rendőrség telefonált, így számunkra is nyilvánvalóvá vált, hogy sajnos nem tévedett a sógornőnk. Nem tudom leírni az érzést, senkinek sem kívánom, hogy ilyen helyzetbe kerüljön. Úgy éreztem, mintha kihúzták volna a lábam alól a talajt. A mai napig nem tudtuk feldolgozni, ami történt. Megtanultunk együtt élni a helyzettel, mert nem volt más választásunk. A tettest a rendőrség ekkor még nem találta meg.”
Új eljárással bukkant fel a DNS
2018 júniusában egy új metódussal vizsgálta a rendőrség az áldozat testén talált DNS-nyomokat, és ekkor sikerült azonosítani a jelenleg 53 éves Ralf H.-t, aki összesen már hét évet töltött börtönben – mégpedig nőkkel szemben elkövetett szexuális bűncselekmények miatt. Előzetes letartóztatásba került, szeptemberben elkezdődött a per, de másfél évig alig haladt a vizsgálat.
„Huszonhárom tárgyalást tartottak ebben az időszakban, de egyszer megbetegedett a bíró, újat kellett kijelölni. Utána akták, szakértői vélemények vesztek el, mert postai úton küldték el ezeket, de nem érkeztek meg. Illetve a védelem is folyamatosan igyekezett lassítani az eljárást – emlékezett az édesapa. – A tárgyalásokon szemben ültünk a vádlottal, sosem nézett a szemünkbe, kerülte a tekintetünket. Egyszer megkérték, hogy mondjon nekünk valamit, de amikor arról kezdett beszélni, mennyire megterhelő neki ez az eljárás, akkor a feleségemmel kimentünk a tárgyalóteremből, erre nem voltunk kíváncsiak. Én többször megkérdeztem tőle, mit ártott neki a lányunk, miért tette ezt vele, de nem kaptam választ.”
Másfél év elteltével a bíróság ügyvédi indítványra úgy döntött, hogy a vádlottnak nem kell előzetes letartóztatásban maradni, szabadlábon védekezhetett a továbbiakban.
Ítélet nincs, infarktus van
A 42. tárgyalási napra, 2021 elejére tervezte a bíróság az ítélethirdetést, ám a védelem ekkor azzal érvelt, hogy az egyetlen bizonyíték Ralf H. ellen a több mint tíz éve tárolt DNS-minta. Udo Vettel védőügyvéd szerint ennyi idő után a DNS-t már nem lehet figyelembe venni az ítélethirdetésnél, ezenkívül, mivel más bizonyíték nem áll rendelkezésre, ítéletet sem szabad hirdetni. A vádlott felszólalásában azért kérte felmentését, mert azt mondta, a DNS-e a busz üléséről kerülhetett a lány testére, szerinte az történhetett, hogy ugyanazon az ülésen ülve utazhattak valamikor egy tömegközlekedési járművön. A bíróság ezután elhalasztotta az ítélethirdetést, új napot jelölt ki, Nicole édesanyja ezt nem tudta feldolgozni, szívinfarktussal került kórházba.
A 43. tárgyalási napon az volt a nagy kérdés, hogy gyilkosságot állapít-e meg a bíróság. Ha nem, akkor emberölésért nem lehetett volna elítélni Ralf H.-t, mert ez a bűncselekmény húsz év elteltével elévül. A bíróság a kihirdetett ítéletben gyilkosságnak minősítette a vádlott tettét és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte. A védelem felmentésért nyújtott be fellebbezést és kérte, hogy a jogerős ítéletig Ralf H.-nak ne kelljen elkezdeni letölteni a büntetést. Kérelmét azzal indokolta, hogy a vádlott másfél évet töltött előzetes letartóztatásban, a védelem szerint ez indokolatlanul hosszú idő volt, miközben a bűnösséget nem sikerült bizonyítani. A másik érv a vádlott együttműködő magatartása volt, minden tárgyaláson megjelent, egyszer sem volt szükség az előállítására, ezért kérte a védőügyvéd annak megállapítását, hogy nem áll fenn a szökés veszélye, a bíróság pedig helyt adott a kérésnek.
Ez hihetetlen!
„Szabadlábon maradhat, pedig gyilkosságért elítélték, ez hihetetlen – reagált Nicole édesapja az elsőfokú ítélet kihirdetése után. – Valamikor minden bizonnyal börtönbe kerül, de nem megnyugtató a tudat, hogy valaki szabadlábon jár-kel, aki gyilkosságot követett el, mert számunkra a feleségemmel ő a gyilkos, ez a véleménye a bíróságnak is. Jogilag biztos minden szabályosan történt, mégis úgy érzem, hogy ebben a történetben az elkövetőt védték meg velünk szemben. Ez így nem korrekt és nem lehet normális. Hogyan fogja túlélni ezt az egész tortúrát a feleségem az infarktusa után?”