Mintegy 54 ezer ember idő előtti halálát okozta India fővárosában, Újdelhiben a légszennyezés tavaly –– derül ki a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet délkelet-ázsiai szárnyának és IQAir svájci cég közös tanulmányából.
A csütörtökön nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a légszennyezéshez köthető halálozások száma jóval magasabb, mint a világ más nagyvárosaiban.
A svájci vállalat az emberi szervezetre káros PM2,5 mennyiségének elemzését végezte el. Ezek a 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék halálos betegségeket válthatnak ki, a többi között rákot és szívbetegséget. A tanulmány szerint elősegítették a koronavírus-fertőzést is az emberek szervezetében.
Újdelhiben tavaly novemberben volt csúcsértéken a PM2,5 szint, amely akkor harmincszorosa volt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott határértéknek. A The Lancet tudományos folyóirat szerint 2019-ben 1,67 millió indiai vesztette életét a légszennyezéssel összefüggésben.
Újdelhiben a tavalyi év elején szinte megszűnt a légszennyezés a koronavírus járvány miatt elrendelt országos karantén ideje alatt, de a probléma újra előjött a korlátozások augusztus végi feloldásával.
A tanulmány szerint Újdelhiben
India pénzügyi központjának számító Mumbaiban 2020-ban mintegy 25 ezer ember halt meg a légszennyezéssel összefüggésben.
A környezetvédők megállapítása szerint a megújuló erőforrások és környezetbarát szállítási rendszerek mielőbbi kiépítésére van szükség véget vetve a károsanyag kibocsátásnak.