Csehország;szigorítás;Ausztria;enyhítés;koronavírus;

- Osztrák járványügyi politika: húzd meg, ereszd meg

Ausztriában komoly védelmi előírásokkal kinyithattak az üzletek, de nagyobb a szigor a határokon. Németország március 7-ig fenntartja a korlátozásokat.

Ausztriában a koronavírus-járvány megfékezését célzó hathetes teljes zárlat után a napokban újra kinyitottak az üzletek, fodrászatok, kozmetikák, masszázsszalonok országszerte. Ugyanakkor az enyhítéssel az eddiginél sokkal szigorúbb járványvédelmi intézkedések léptettek életbe. 

Kötelező előírás például a hatékonyabb FFP2-es maszkok viselése, valamint bizonyos testi kontaktust igénylő szolgáltatások esetében kötelező negatív teszteredmény felmutatása. Minden vevőre 20 négyzetméter területet kell biztosítani, ez a korábbinak a duplája, és ez minden üzletre vonatkozik, az élelmiszert- és alapvető szükségleti cikkeket árusító boltokéra is.

Az enyhítésekkel párhuzamosan azonban szerdán még szigorúbb beutazási korlátozások léptek életbe:

a már korábban bevezetett regisztrációs és karanténkötelezettség mellett minden, Ausztriába beutazni szándékozónak fel kell mutatnia egy 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet. Amennyiben ezzel nem rendelkezik, haladéktalanul, de legkésőbb 24 órán belül pótolni köteles. Ezután az ingázókra is vonatkozik a regisztrációs kötelezettség. Továbbá hetente egyszer és beutazáskor nekik is fel kell mutatniuk egy negatív teszteredményt, amely esetükben egyhetes is lehet.
Tesztközpont Schönbrunnban

Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter szerda délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette: Ausztria pótlólagosan 6 millió adag oltóanyagot rendelt az európai uniós közös beszerzés keretein belül, jórészt az amerikai Moderna, kisebb részt pedig a francia Valvena és az amerikai Novavax gyógyszergyártó cégek, az EU-ban még engedélyezésre váró vakcináját.

A Tirol tartományban nagy számban fellelt dél-afrikai vírusmutáció terjedését még nagyobb szigorral akarják megfékezni. Így széleskörű szűrés és kontaktkutatás mellett, péntektől csak negatív koronavírus teszt felmutatásával lehet majd elhagyni a tartományt. Az ellenőrzést a közutakon, a vasúti közlekedésben és a repülőtereken a hadsereg segíti. 

Németországban kiderült: a február közepén lejáró korlátozásokat egyelőre március 7-ig hosszabbítják meg.

„Csak akkor lazítunk, ha 35 alá süllyed és tartósan, legalább három napon keresztül ezen a szinten marad a megelőző hét napon regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma– jelentette be Angela Merkel kancellár a tartományi kormányfőkkel folytatott megbeszélése után.

Az említett mutatószám jelenleg 68-on áll, egy hónapja pedig 130 felett volt, és a kancellár szerint a polgárok fegyelmezett magatartása révén sikerült megfékezni a második hullámot, de elkezdődött a korábbiaknál jóval fertőzőképesebb új vírusváltozatok, különösen az először Nagy-Britanniában azonosított, B.1.1.7 jelzésű mutáció terjedése. Angela Merkel hangsúlyozta:

„A mutációk átveszik az uralmat, a régi vírus eltűnik, és egy új vírussal élünk majd.”
Angela Merkel

Ugyanakkor az úgynevezett miniszterelnöki konferencia, a járványügyi védekezésért felelős tartományi kormányfők egyeztető testülete és a szövetségi kormány vezetőinek közös értekezletén abban is megállapodtak, hogy a fodrászatok szigorú higiéniai óvintézkedések mellett már március 1-jén újra megnyithatnak.   

Németországban az országos zárlatot december 16-án vezették be. Csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, a napközbeni gyermekellátás és a közoktatás ügyeleti üzemmódban működik, és munkába is csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható.

 

Mindeközben Csehországban a közéleti viták a szükségállapot meghosszabbítása körül zajlanak, s erről a Belgrádba látogató Andrej Babis cseh kormányfő üzent haza ekképpen:

„Minden cseh képviselő, aki csütörtökön a prágai parlament alsóházában nem fogja támogatni a szükségállapot meghosszabbítását, személyesen is felelős lesz polgártársai haláláért. (...) Ha valaki vissza akarja hívni a hadsereget a kórházakból, és egészségügyünk összeomlását szeretné, akkor kérem, vállalja ezért a felelősséget is.”
Adrej Babis cseh kormányfő Belgrádból üzent haza ellenzékének

Babis szerint a szükségállapotnak semmi köze a költségvetéshez vagy más problémákhoz, mert ha harcolni akarnak a Covid ellen, akkor bizonyos intézkedéseket kell tenniük. 

Csehországban február 14-én jár le a szükségállapot hatálya, amely többszöri meghosszabbítás után tavaly október 5. óta van érvényben. Babis kormánya azt kéri a parlamenttől, hogy a szükségállapotot 30 nappal, március 16-ig hosszabbítsa meg. 

A korábbi esetekben a koalíciós kormány kérését a kabinetet eddig kívülről támogató kommunista párt segítségével sikerült elfogadtatni a parlamenti alsóházban. Az ellenzéki kommunista párt vezetősége azonban pénteken elutasította a kormány beadványának támogatását arra hivatkozva, hogy a kabinet nem teljesítette a pártnak tett ígéreteit.

A többi ellenzéki párt is különböző feltételeket szab, sőt a Polgári Demokratikus Párt, a TOP 09 párt és a kereszténydemokrata KDU-CSL alkotta Spolu (Együtt) választási koalíció már bejelentette, hogy ők sem fogják támogatni a hosszabbítást.

Arra is készült Andrej Babis, ha nem lenne meg a többsége: miniszterei utasítást kaptak, elemezzék, mennyire felelne meg a cseh törvényeknek, ha a kormány a jelenlegi szükséghelyzet megszűnte után saját kezdeményezésére hirdetne ki újabb harminc napra szükséghelyzetet.

Jan Hamácek kormányfőhelyettes, a koalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke szerint „nem biztos, hogy ez az út összeegyeztethető lenne a cseh törvényekkel vagy az alkotmánnyal”, ezért – mint mondta – egészen az utolsó pillanatig tárgyalni kell az ellenzékkel.

Szakadék tátonghat a hivatalos európai, hazai statisztikák és a valóság között.