Ausztriában a koronavírus-járvány megfékezését célzó hathetes teljes zárlat után a napokban újra kinyitottak az üzletek, fodrászatok, kozmetikák, masszázsszalonok országszerte. Ugyanakkor az enyhítéssel az eddiginél sokkal szigorúbb járványvédelmi intézkedések léptettek életbe.
Kötelező előírás például a hatékonyabb FFP2-es maszkok viselése, valamint bizonyos testi kontaktust igénylő szolgáltatások esetében kötelező negatív teszteredmény felmutatása. Minden vevőre 20 négyzetméter területet kell biztosítani, ez a korábbinak a duplája, és ez minden üzletre vonatkozik, az élelmiszert- és alapvető szükségleti cikkeket árusító boltokéra is.
Az enyhítésekkel párhuzamosan azonban szerdán még szigorúbb beutazási korlátozások léptek életbe:
Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter szerda délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette: Ausztria pótlólagosan 6 millió adag oltóanyagot rendelt az európai uniós közös beszerzés keretein belül, jórészt az amerikai Moderna, kisebb részt pedig a francia Valvena és az amerikai Novavax gyógyszergyártó cégek, az EU-ban még engedélyezésre váró vakcináját.
A Tirol tartományban nagy számban fellelt dél-afrikai vírusmutáció terjedését még nagyobb szigorral akarják megfékezni. Így széleskörű szűrés és kontaktkutatás mellett, péntektől csak negatív koronavírus teszt felmutatásával lehet majd elhagyni a tartományt. Az ellenőrzést a közutakon, a vasúti közlekedésben és a repülőtereken a hadsereg segíti.
Németországban kiderült: a február közepén lejáró korlátozásokat egyelőre március 7-ig hosszabbítják meg.
Az említett mutatószám jelenleg 68-on áll, egy hónapja pedig 130 felett volt, és a kancellár szerint a polgárok fegyelmezett magatartása révén sikerült megfékezni a második hullámot, de elkezdődött a korábbiaknál jóval fertőzőképesebb új vírusváltozatok, különösen az először Nagy-Britanniában azonosított, B.1.1.7 jelzésű mutáció terjedése. Angela Merkel hangsúlyozta:
Ugyanakkor az úgynevezett miniszterelnöki konferencia, a járványügyi védekezésért felelős tartományi kormányfők egyeztető testülete és a szövetségi kormány vezetőinek közös értekezletén abban is megállapodtak, hogy a fodrászatok szigorú higiéniai óvintézkedések mellett már március 1-jén újra megnyithatnak.
Németországban az országos zárlatot december 16-án vezették be. Csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, a napközbeni gyermekellátás és a közoktatás ügyeleti üzemmódban működik, és munkába is csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható.
Mindeközben Csehországban a közéleti viták a szükségállapot meghosszabbítása körül zajlanak, s erről a Belgrádba látogató Andrej Babis cseh kormányfő üzent haza ekképpen:
Babis szerint a szükségállapotnak semmi köze a költségvetéshez vagy más problémákhoz, mert ha harcolni akarnak a Covid ellen, akkor bizonyos intézkedéseket kell tenniük.
Csehországban február 14-én jár le a szükségállapot hatálya, amely többszöri meghosszabbítás után tavaly október 5. óta van érvényben. Babis kormánya azt kéri a parlamenttől, hogy a szükségállapotot 30 nappal, március 16-ig hosszabbítsa meg.
A korábbi esetekben a koalíciós kormány kérését a kabinetet eddig kívülről támogató kommunista párt segítségével sikerült elfogadtatni a parlamenti alsóházban. Az ellenzéki kommunista párt vezetősége azonban pénteken elutasította a kormány beadványának támogatását arra hivatkozva, hogy a kabinet nem teljesítette a pártnak tett ígéreteit.
A többi ellenzéki párt is különböző feltételeket szab, sőt a Polgári Demokratikus Párt, a TOP 09 párt és a kereszténydemokrata KDU-CSL alkotta Spolu (Együtt) választási koalíció már bejelentette, hogy ők sem fogják támogatni a hosszabbítást.
Jan Hamácek kormányfőhelyettes, a koalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke szerint „nem biztos, hogy ez az út összeegyeztethető lenne a cseh törvényekkel vagy az alkotmánnyal”, ezért – mint mondta – egészen az utolsó pillanatig tárgyalni kell az ellenzékkel.