Közel tízmilliárd forint jogdíjat kaptak a szerzők 2020-ban, amelynek feléből – 4,74 milliárd forintból – részesültek hazai dalok, zeneművek alkotói – jelentette be az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület évösszegző sajtótájékoztatóján. Ismertették, a járványhelyzet miatt megnőtt a jogdíjak jelentősége, ugyanakkor az egyesület friss zeneipari statisztikáiból kiderül, tavalyi bevételeik már 17,7 százalékkal csökkentek. A koncertek elmaradásával párhuzamosan az élőzenei jogdíjbevételek a felére zuhantak, míg a vendéglátóhelyek bezárása miatt a háttérgépzenéből származó jogdíjak közel egyharmadukra estek vissza. Mint kiemelték, ez a csökkenés majd a 2021-es kifizetéseknél fogja igazán éreztetni a hatását.
Tizenötezer szerző részesült jogdíjból 2020-ban, ennyien tudtak erre a bevételre támaszkodni egy olyan évben, amikor az élőzenei rendezvények elmaradásával sokan búcsút mondhattak a fellépti díjaknak – közölte az Artisjus. A jogdíjpiramis csúcsán a szerzők kevesebb mint egy százaléka található: 48-an keresnek havi bruttó 1 millió forint felett, és 77-en jutottak minimum havi bruttó 500 ezer forint jogdíjhoz sikeres műveik után.
Hangsúlyozták, tavaly jelentősen megugrott az Artisjusnál regisztrált új szerzők száma és a bejelentett zeneművek mennyisége: több mint ezerötszáz zeneszerző, szövegíró regisztrált a jogkezelőnél, és az eddigi tizenhat-tizennyolcezer új zeneszámhoz képest 2020-ban több mint huszonháromezer zeneművet regisztráltak. A sajtótájékoztatón elhangzott, az alkotási kedvnek feltehetően kedvezett, hogy a kijárási korlátozások miatt több idő maradt a zenélésre, és voltak, akik terápiás célból is írtak dalokat, ám az okok között lehet az is, hogy az egyéb bevételi források elapadásával a korábban inkább másból élő szerző-előadók számára számottevővé vált a jogdíj, s szintén feltételezhető, hogy most lett idejük korábbi dalok befejezésére, valamint azok regisztrációjára.