A rendkívül egyszerű, különösen látványos méhecskehotellel erkélyen, ablakpárkányon is hatékonyan segíthetjük a szelíd beporzók szaporodását már kora tavasztól – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Mint írták, a magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken, még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert ezek az állatok – a családokban élő rokonaikkal szemben – nem támadnak, ha nem fogjuk meg őket, teljesen ártalmatlanok.
A házi méhek faodvakat, kaptárakat igénylő több tízezres kolóniáival ellentétben a magányos fajok ujjnyinál vékonyabb járatok védelmére bízzák utódaikat. Ezekbe a a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.
Darázsgarázzsal segíthetünk
Bölcsőkamrákat egyszerűen biztosíthatunk számukra az erkélyre, ablakpárkányra, virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotellel, másik nevén darázsgarázzsal. Ez lehet például egy 10-4 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifa kugli, de építhető szekrényes méhecskehotel is. Ezt akár óvodai foglalkozáson, iskolai órán vagy szakkörön is el lehet készíteni. Természetvédelmi szempontból ezek jóval hasznosabbak, mint a bonyolult famegmunkálási lépéseket igénylő mesterséges odúk – írták.
Az új méhecskehoteleket február második felében, március elején érdemes kirakni esőtől védett helyre (eresz alja, ablak- és erkélybeugró, tornác), keleti-déli tájolással, hogy közvetlen napsütés is érje. A magányosméh-fajok számos képviselője szőrös, ez a bunda szigeteli is őket, így már a tél végi, kora tavaszi első napsütéses napokon is aktívak tudnak lenni. A méhecskehotelek márciustól május végéig, június közepéig a legforgalmasabbak. Ekkor érdemes is megfigyelni a magukat nem zavartató rovarok jövés-menését – áll az MME közleményében
A darázsgarázsról több információ, például az elkészítési módja itt található. Ide kattintva pedig be lehet kukkantani egy látvány-méhecskehotel belsejébe is.