bérek;minimálbér;bérminimum;

- Ma végre megszülethet a megállapodás a 2021-es minimum bérekről

Több hónapos tárgyalássorozat után ma délután aláírhatják a megállapodást a 2021-es minimálbér és a garantált bérminimum összegéről a szakszervezetek, a munkaadók és a kormány képviselői.

A hosszú hónapok óta tartó tárgyalássorozat után ma délután aláírhatják a megállapodást a 2021-es minimálbérről a szakszervezetek, a munkaadók és a kormány képviselői. Megegyezésük szerint februártól 4 százalékkal nő a minimálbér, illetve a garantált bérminimum, ami azt jelenti, hogy előbbi bruttó 161 ezer forintról 167 400 forintra, míg utóbbi bruttó 210 600 forintról 219 ezerre emelkedik. Az év második felétől további egy százalékkal nőhet a legkisebb bér összege, de ehhez a szociális hozzájárulás összegének tovább kell csökkennie. Amennyiben ez megtörténik, úgy a második félévben bruttó 169 ezer forintos minimálbérrel és 221 200 forintos bérminimummal számolhatunk.

Ahogyan az már évek óta tapasztalható, a legkisebb bérekről szóló megállapodás hosszú ideig húzódik. A mostani helyzet viszont más abból a szempontból, hogy a megállapodással a tárgyaló felek közül nem mindenki elégedett. A novemberben kezdődött egyeztetéseken a szakszervezetek kezdetben 10 százalékos növelést kértek, a munkáltatók viszont egyáltalán nem láttak lehetőséget az emelésre. Később a szakszervezetek 5, a munkáltatók 3 százalékra módosították álláspontjukat. Ezen a ponton azonban decemberben megrekedtek a tárgyalások. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) tagszervezetei például kategorikusan kijelentették, hogy a megállapodástervezetet Kordás László, a MASZSZ elnöke nem fogja aláírni

Az atomváros egykori hulladékszállítójának hűtlenkezelés-gyanús eladása kapcsán a megyei ügyészség közel fél évvel a feljelentés után ott tart, hogy összeférhetetlenség miatt a városi szervről áttette az aktát Szekszárdra.