Tíz budapesti, koronavírusos betegeket is ápoló kórháznál átlagosan 33 százalékkal magasabb volt a levegő szennyezettsége a fővárosi mérőállomásokon mért átlagértékeknél – derült ki a Greenpeace Magyarország felméréséből. A karácsony előtti időszakban több mint három hétig mérték a kórházaknál, illetve négy forgalmas fővárosi csomóponton a levegő nitrogén-dioxid-szennyezettségét.
Bár a hivatalos mérőállomások adatai szerint nem volt kritikus a szennyezettség ebben az időszakban, a zöld szervezet eredményei szerint az összes közlekedési csomópontnál, valamint a Honvédkórháznál kritikus volt a nitrogén-dioxid-szennyezettség, a mértéke meghaladta az éves határértéket. Nyolc kórháznál problémásnak találták a levegőminőséget. A forgalmas fővárosi közlekedési csomópontokban az éves határértéket jelentősen meghaladó szennyezettséget mértek, a Puskás Ferenc Stadion metróállomásnál pedig az éves határérték közel dupláját.
Mint közleményükben írták, számos tudományos kutatás bizonyítja, hogy a légszennyezettség növeli a koronavírussal való megfertőződés esélyét és súlyosbítja a koronavírus okozta betegség lefolyását. A Greenpeace azt várja a kormánytól és a településvezetőktől, hogy ne halogassák tovább a levegőtisztasági intézkedések bevezetését: sürgősen lépjenek fel a forgalom csökkentése érdekében és korlátozzák a régi, szennyező járművek közlekedését. Tudományos jelentések sora mutatja: a levegőszennyezés nemcsak könnyíti a koronavírus terjedését, de súlyosabbá is teszi a betegség lefolyását. Egy kutatásból kiderül, hosszabb ideig kell lélegeztetőgépen tartani azokat a pácienseket, akik a kórházi tartózkodást megelőzően szennyezett levegőnek voltak kitéve. A légszennyezés miatti megbetegedések (magas vérnyomás, cukorbetegség, krónikus tüdőbetegségek, szív- és érrendszeri betegségek) tovább súlyosbítják a betegség lefolyását. A magasabb koncentrációjú nitrogén-dioxid-szennyezettségnek való kitettség növeli a vírusok esélyét, a légszennyező anyagok károsítják, gyulladásba hozzák a légutakat és csökkentik az emberi szervezet vírusokkal szembeni ellenállóképességét.
A rossz légszennyezettségi adatok miatt a Greenpeace szorgalmazza a forgalomnövekedést eredményező ingyenes parkolás visszavonását, a régi, szennyező járművek importja elleni kormányzati fellépést, a főváros vezetésétől pedig a szennyező járművek használatának korlátozását várják, mivel, mint írták, 2005-ről 2017-re megduplázódott a dízeljárművek száma és aránya Magyarországon, és az autók átlagéletkora is jelentősen nőtt.
Megjegyezték, a PM10-szennyezettség miatt 2008 óta, a nitrogén-dioxid-szennyezettség miatt 2016 óta uniós kötelezettségszegési eljárás folyik Magyarország ellen.