Operatív Törzs;koronavírus;Müller Cecília;

- Müller Cecília: kevesebb az oltóanyag, mint amire szükség van, bízunk az orosz és kínai vakcinák engedélyeztetésében

Egyelőre nincs elég oltóanyag, hogy az egészségügyi dolgozók és az idősotthonok lakói, munkatársai után a tömeges oltás is megkezdődjön.

Kedvező adatokról tudok beszámolni, Magyarországon még nem kezdődött meg a mutáns koronavírusok nagy számú közösségi terjedése – közölte az Operatív Törzs szerdai tájékoztatóján Müller Cecília.

Az országos tisztifőorvos a kormányzati tájékoztatóoldal szerda reggeli adatait ismertetve, kifejezetten pozitívnak értékelte, hogy bár a keddihez képest csaknem megkétszereződött az új fertőzöttek száma, az ezer alatt maradt.

Szerinte az is kedvező még, hogy egyre többen gyógyulnak meg, és egyre kevesebb az aktív fertőzött is. Ugyanakkor kifogásolta, hogy nagyon lassan és nagyon kevés oltóanyag érkezik az Európai Unióból.

Akárcsak előző nap, szerdán is elmondta, hogy eddig „eloltottak” már megközelítőleg 130 ezer ember számára elegendő vakcinát, több mint hármezren pedig már a másik adagot is megkapták. Aláhúzta:

A szerdán érkezett Pfizer-vakcinaszállítmány mintegy 36 ezer ember beoltására elegendő. A második adagot mindenkinél félreteszik, s annak beadásától számított egy hét-tíz nap múlva már védettséget élvez a beoltott.

– Az Optimális oltakozási számot akarjuk elérni, hogy a járványt végre magunk mögött tudhassuk. Örülök neki, hogy egyre többen bíznak a vakcinákban, és egyre többen igénylik az oltást – mondta a szakember. Ezt azzal támasztotta alá, hogy adataik szerint már 1,7 milliónál is többen regisztráltak a vakcinainfo.gov.hu oldalon.

 

Hozzátette, hogy tovább kutatnak a vakcinák után, így az orosz és a kínai oltóanyagok engedélyezésében is bíznak.

„Már a kérdésen is megdöbbenek, ilyen nem fordulhat elő! Mindenki előjegyzést kap, és előre megadott időpontban pontban hívják be oltásra azért, hogy az összes vakcinát el tudjuk oltani”– fakadt ki Müller Cecília arra az újságírói felvetésre, hogy az oltópontokon kidobnák a fel nem használt vakcinákat.

Egy másik kérdésre reagálva elmondta: eddig 19,7 millió oltóanyagot kötöttek le az Európai Unióból, és ezek között szerepel a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca, a Janssen, CureVac terméke, csakhogy a beszállítás és az engedélyezés folyamata akadozik.

Tehát egyelőre nincs elég oltóanyag, hogy az egészségügyi dolgozók és az idősotthonok lakói, munkatársai után a tömeges oltás is megkezdődjön, Müller Cecília ugyanakkor előkészítő jelleggel szólt az idősekről: 

„Elkezdjük oltani a közeljövőben a 89 évnél idősebbeket, akik otthonukban laknak. Közülük sokan dédimamák, üknagymamák, és ők nagyon fontosak a számunkra. Kérem a családtagokat, segítsenek nekik a regisztrációban, vagy a levél visszaküldésében, hogy minden idősről tudjuk, ki igényli a vakcinát.”

Mint mondta, a 89 évnél is idősebbeket az otthonaikban fogja beoltani a háziorvos vagy a kiszálló oltócsoport, s az érintettek közül már tízezren jelezték is, hogy ezt kérni fogják.

A tájékoztatón Gál Kristóf, az ORFK szóvivője ismertette a kormányzati tájékoztató oldalon is olvasható adatokat az elmúlt 24 óra rendőri intézkedéseiről.

A kutatók szerint nem alapul rossz technológián a tesztelés első két szakaszában ígéretesnek mutatkozó, Sinopharm által fejlesztett oltóanyag. A Szegedi Tudományegyetem orvosi karának professzor emeritusa szerint viszont olyan korszerűtlen, mint lóvasút a Nagykörúton.