Joe Biden;Donald Trump;búcsúbuli;elnöki rendelet;

- Joe Biden első lépései

Az új elnök jelezni kívánja, hogy a káosznak vége, Amerika újra működik. Trump közben díszsortüzet és átrepülő vadászgépeket szervez magának.

Több tucat rendeletet szándékozik kiadni Joe Biden elnöksége első tíz napjában. A cél az, hogy országnak-világnak jelezze, az Egyesült Államok négy év után visszatér a normális kormányzáshoz. Már a legelső napon, a szerda déli beiktatás utáni órákban visszavonja a Donald Trump által egyes muszlim országok polgárai ellen bevezetett általános beutazási tilalmat és jelzi, hogy Washington vissza kíván lépni a párizsi klímaegyezmény aláírói közé. A koronavírus-járványra való tekintettel meghosszabbítja a koronavírus-járvány miatti kilakoltatási tilalmat és a szövetségi diákhitelek törlesztési és kamatmoratóriumát.

Kötelezővé teszi a maszkviselést a szövetségi kormány épületeiben és az államhatárokat átszelő közlekedési eszközökön. Ezen kívül utasítani fogja a szövetségi hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent a mexikói határon szétválasztott családok újraegyesítéséért, több száz gyermek szüleinek megtalálásáért.

Biden mindezt a már meghirdetett 1900 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag elfogadása és az országos oltási terv beindítása mellett, a Trump elleni második közjogi vádemelés szenátusi tárgyalásával párhuzamosan kívánja megvalósítani. Szintén be fogja terjeszteni a bevándorlási reformot, amelynek keretében lehetővé teszik mintegy 11 millió, gyermekként törvénytelenül érkezett külföldinek, hogy maradhasson és bizonyos feltételek teljesítésével elérhesse az állampolgárságot. Míg az elnöki rendeletekhez csak a megfelelő jogi formákat kell megtalálni, a törvényjavaslatok esetében a republikánus ellenzék heves ellenállására lehet számítani.

Washington belvárosában vasárnap nem volt nyoma Trump-párti megmozdulásnak, a csendes utcákon főként a Nemzeti Gárda tagjait lehetett látni. Már mintegy 25 ezer katonát vezényeltek a fővárosba, ahol a szállodák nem fogadnak szobafoglalásokat, a repülőtereken pedig fokozottan ellenőrzik a Washingtonba indulókat. Emellett szinte minden állam fővárosában jelentős erők védték a törvényhozást és a szövetségi épületeket, de lapzártánkig nem érkezett hír nagyobb szabású demonstrációról.

Donald Trump közben azzal van elfoglalva, hogy a saját távozását szervezze. A hírek szerint vörös szőnyeges búcsúünnepséget akar, katonai zenekarral és lelkesen tapsoló hívekkel. A Fehér Házból az elmúlt napokban érdeklődtek, hogyan lehet megszervezni az államfőknek kijáró 21 ágyúlövést, illetve a légierő díszkötelékének átrepülését.

A bukott elnök több mint másfél évszázados hagyományt szakít meg azzal, hogy nem vesz részt utódja beiktatásán. Ellenben Floridában azonnal nagygyűlést akar tartani, hogy a FoxNews és más, kisebb jobboldali tévék ne Biden hivatalba lépésével, hanem vele foglalkozzanak. Korábban arról szólt a pletyka, hogy Trump Biden eskütételével egy időben bejelenti indulását a 2024-es elnökválasztáson. Nem világos, hogy ez a terve megváltozott-e annak fényében, hogy a képviselőház múlt szerdán másodszor is vádat emelt ellene és a szenátus már ezen a héten megkezdheti az impeachment elbírálását. 

Megkontrázott impeachmentA Georgiában novemberben megválasztott Marjorie Taylor Green már Joe Biden beiktatásának másnapján be kívánja nyújtani az új elnök elmozdítására irányuló indítványát. A QAnon összeesküvés-elméletben hívő képviselőnő a hatalommal való visszaélésre és Biden állítólagos kínai üzleti kapcsolataira hivatkozik. A kongresszusban  a Demokrata Párt van többségben, az ötlet pedig eleve képtelenség, de lám, a sajtóba be lehet vele kerülni.